3. Masszzs alapozs : 35. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s ortopdia tmakrben... KSZ |
35. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s ortopdia tmakrben... KSZ
2014.05.17. 19:16
35. feladat
Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s ortopdia tmakrben, amelynek kere¬tben nnek „A br anatmija s lettana" s a „Mellkasdeformitsok s a gerinc sagittalis irny deformitsai" s „A trdzlet ortopdiai betegsgei” cm eladsokat kell megtarta¬nia. Tartsa meg eladst!
Eladsban a kvetkez szempontokra trjen ki:
- a szaru alkotelemei, fajti s az elszarusods folyamata
- a br funkcii
- a br vr- s nyirokerei, idegei
- a hm fggelkszervei
- az eml
- a tlcsr- s a tykmell lnyege, tnetei s terpija
- a gerinc sagittalis irny fiziolgis grbletei s kialakulsuk
- a hanyag tarts tpusainak jellemzse, a hanyag tarts megelzse
- Scheuermann-megbetegeds
- a szokvnyos trdkalcsficam (luxatio habitualis patellae)
- gacsos trdlls vagy „x-lb" (genu valgum)
- donga trdlls vagy „-lb" (genu varum)
- Schlatter-Osgood-betegsg (osteochondritis tuberositatis tibiae)
- trdkalcs porcszvetnek lgyulsa (chondromalacia patellae)

A szaru alkotelemei, fajti s az elszarusods folyamata
A br hmja tbbrteg elszarusod laphm, melynek rtegei az alaprteg (stratum basale vagy germinativum), a sokszglet sejtek rtege (stratum polygonale nagy spinosum), a szemcss rteg (stratum granulosum), a fnyl rteg (stratum lucidum) s a szarurteg (stratum corneum). Az alaprteg sejtjei lland osztdssal termelik az jabb s jabb sejteket, melyek kifel toldva egyre tvolabb kerlnek a hm alatt tallhat ereket tartalmaz, tpll irhartegtl, ami differencildsuk mellett lass pusztulsukhoz vezet. E folyamat kzben ellaposodnak, s a vdelmet biztost szaru elanyag (keratohyalin) halmozdik fel bennk, majd elhalva szarurteget kpeznek, vgl pedig lekopnak.
A br funkcii
-
a mechanikai behatsoknak ellenll s vdi a mlyebb kpleteket,
-
pigmenttermelssel vdi a szervezetet a tl¬zit sugrhats ellen,
-
szarurtegvel vdi a szervezetet a kiszra¬dstl.
-
a hszablyozs legfontosabb szerve (erei ki¬tgulnak, fokozott verejtkezs),
-
fontos tpanyagraktr - br alatti zsrrtege rvn.
-
a br alatti ktszvet a szervezet fontos s- s vzraktra,
-
immunolgiai folyamatok rszese,
-
tapintszerv a benne lv idegvgzdsek rvn,
-
a br szrmazkai fokozzk mechanikai vd s hszablyoz szerept.
A br vr- s nyirokerei, idegei
A br erei az alap fell ktszvetes rostokkal ksrt nyalbokban haladnak t a bralja zsrrtegn, majd az irhban a br felsznvel prhuzamosan tbb rhlzatot hoznak ltre. A felsznen s a mlyebben lev rhlzatot merlegesen fut erek kapcsoljk ssze. Innen tpllkozik a hmrteg is. A hmrtegben mr nincsenek vrerek, srlse ezrt nem is vrzik. A tpanyagok klcsns mozgssal, vkony hrtykon tszrve (ozmzis s diffzi tjn) jutnak a hmrteg sejtjeihez. Az optimlis mkdshez ezrt az szksges, hogy a hm- s irharteg minl nagyobb felleten rintkezzk egymssal.
A hmrteg sejtjei kztt rsek vannak, ezeken t ramlik a szvetnedv, a nyirok. A meghorzsolt br srlt felsznn mutatkoz nedvezs is ennek kvetkezmnye.
A br sr idegrosthlzatbl egyes idegvgzdsek felnylnak a hmrteg sejtjei kz, msok az irhban s a braljban helyezkednek el. Az idegrendszer rvn lland szoros kapcsolat van a br s a tbbi szerv mkdse kztt. Az erek tgassgnak szablyozsval a br sejtjeinek tpllkozst is az idegek irnytjk.
A br beidegzse szegmentlisan trtnik, s ezeket a szegmentumokat nevezzk dermatomnak. A trzsn a dermatomk vszer, kzel vz¬szintes cskokknt jelentkeznek, teht legjobban megriztk a szervezet eredeti szelvnyezettsgt. A vgtagoknl ll helyzetben ez a szelvnyezettsg mr mdosult. A szomszdos gerincvetszelvnyekhez tartoz rzrostokkal elltott brterletek - dermatomk - rszben fedik egymst, ezrt egy rzgykr t¬metszse (srlse) rzszavart nem szokott okozni.
A brben klnbz idegvgzdsek vannak: fjdalomrz szabad idegvgzdsek, feszlst rzkeld Krause-fle vrtesiek, mechanikai stresszekre rzkeny Ruffini- tesiek, a tapints szolglatban ll Meissner-fle tapinitestek, nyomst, vibrcit rzkel Vater-Pacini-vgtestek, specilis erogn ingereket felvev vgtestek.
A hm fggelkszervei
A haj s a szrzet
A br ltal kpzett, fonlszer kpzdmnyek. Szerepk az embernl alrendeltebb, mini az emlsllatoknl, A szrzetnek hrom csoportja klnbztethet meg:
-
lanugo: a mhen belli let 3-5. hnapjban fejldik ki a magzat egsz testfelsznn. Ksbb teljesen eltnik, kihullik,
-
lanugo postnatalis: a szlets utn kifejld piheszrzet. mely a tenyr s talp kivtelvel min-dentt megtallhat,
-
terminlis szrzet, melynek kt csoportja van:
a.) mr a szletskor megvan:
-
haj - cailli,
-
szemldk - supercillii,
-
szempilla - cilia,
b.) msodlagos szrzet, mely a pubertskor jelenik meg:
-
fanszrzet - pubes,
-
hnaljszrzet - hirci,
-
szakll - barba,
-
bajusz - mystax,
-
orr- s flnyls krli szrzet - vibrissae et tragi.
A szrk szrtszkbl (folliculus) nnek ki. A szrnek van gykere s szra. Gykere a szr- tszben foglal helyet, bunkszer megvastagodsa a hajhagyma (bulbus) s abba benyomul a ktszveti papilla.
A bulbusnak a papillval rintkez sejtjei llan¬dan szaporodva biztostjk a szrszl nve¬kedst. A szrszlat kls kreg s bels velllomny alkotja, ez utbbi pigmentet tartalmaz.
A szrszlak rendszerint ferdn nnek ki a br¬bl. A szrszlmerevt izmocskk sszehz¬dsra a szrszl felegyenesedik.
Krm
A krmpercek dorsalis felsznn, elszarusodott hmsejtekbl kifejldtt lapos lemez. A krmgy¬ban fekszik, aminek hts rszn van a krmt llandan termel csrarteg, Ennek ells hatra a fehr holdacska (lunula). A krm az ujjbeggyel val fogst teszi lehetv.
A hajszl s a krm n. kemny keratinbl ll. Ez ms mechanizmussal kpzdik, mint a br szaruja, az n. lgy keratin.
Az eml
A pubertsig nincs klnbsg fi- s lenygyer¬mekeknl az eml fejlettsgt illeten. A puber¬tstl kezdve hormonlis hatsra lenyoknl er¬teljesebb fejldsnek indul.
Fejldsben (Tanner szerint) 5 stdiumot klnbztetnk meg. Teljes kifejldse azonban csak a terhessggel s szop¬tatssal jn ltre. Az eml a mellkas ells felsznn, a 3-6. bor¬dk kztt elhelyezked pros brmirigy. llomnyt fleg zsrszvet s mirigyek alkotjk. Ell¬s rszn van az emlbimb (papilla mammae). aminek tetejn nylnak a tejmirigyek kivezet- csvei (ductus lactiferus). A bimbt ersen pig¬mentlt bimbudvar veszi krl, ahol faggy- s verejtkmirigyek, valamint szrtszk is tallha¬tk. Az eml vrelltst a bordakzi artrikbl kapja. Nyirokelvezetse hrom irnyba trtnik: a hnaljt, a kulcscsont alatti s a mediastinalis nyi¬rokcsomk fel (daganat-metastasisok).
A tlcsr- s a tykmell lnyege, tnetei s terpija
A mellkasdeformits gyakran nem csupn eszttikai problmt jelent, mivel az eltrsek a tdt s a szvet is rinthetik.
A tlcsrmellkas lnyege (ms nven susztermell) oka ltalban ismeretlen, egyes esetekben csaldi halmozdst figyeltek meg. Nevt alakja miatt kapta. Lnyege, hogy az ell elhelyezked szegycsont kzps, illetve als rsze s a hozz csatlakoz bordaporcok, besppednek a mellreg fel, ezltal a mellkas alakja fellrl lefel, mint egy tlcsr szkl lefel.
A szegycsont s a bordk benyomdsa lehet kisebb fok, de lehet olyan hatrozott is, hogy a szegycsont s a gerinc majdnem sszernek. Lehet szimmetrikus, illetve aszimmetrikus, amikor is a szegycsont s a hozz kapcsold bordk kt oldalt azonos mrtkben sppednek be, illetve amikor ez a bemlyeds mrtke a kt oldalon eltr vagy egyik oldalon lthat, msik oldalon nem. Ezek a gyerekek ltalban kifejezetten vkonyak, vllaik elreesnek, trzsk elre dl s ltalban a gerinc hti szakaszn nagyobb mrtk grblet lthat.
A tlcsrmellkas tnetei
A benyomd mellkasfal a mgtte elhelyezked szerveket (a tdket, szvet) balra helyezi t, gy ezek a szervek nem mindig tudjk gy teljesteni feladatukat, mint normlis esetben. A legtbb gyereknl ez az eltrs nem okoz semmifle problmt, m mindenkppen rdemes a szakorvos vlemnyt is kikrnnk.
Ezeknl a gyerekeknl ltalban gyakoribbak a fels- s alslgti fertzsek, azaz a hrggyullads, tdgyullads, mr kis csecsemkorban is betegesebbek, terhelsre fradkonyabbak, nehzlgzsk, illetve szapora lgzsk jelentkezik, sok kzttk az asztms.
Nem egyszer szvzrejt lehet hallani nluk.
Slyosabb esetben, ha a szv, illetve a hozz kapcsold nagyerek ssze vannak nyomva akr szvelgtelensg is elfordulhat. A mellkasdeformits csecsemkorban ltalban enyhbb, az id elrehaladtval rendszerint nem slyosbodik. Lnyoknl azonban serdlkorban, az eml nvekedse miatt jobban szembetl lehet.
A tlcsrmellkas terpija
A kezels clja a mellkas-, ht- s hasizomzat megerstse. Ez rendszeres gygytorna, szs segtsgvel elrhet. Sokszor ezekkel a gyakorlatokkal nem a meglv deformits korrekcija lehetsges, hanem a folyamat tovbbi romlsa akadlyozhat meg.
A legslyosabb esetekben - fleg a szvet rint elvltozsok esetben, illetve ha gyakori lgti fertzsek fordulnak el - szksges a mtti beavatkozs, a gyakorlatban azonban rendszerint eszttikai okokbl, a lelki srlsek elkerlse rdekben dntenek a mtt mellett. Akr elbbi, akr utbbi is az ok, mindkt esetben mg 18 ves kor eltt a legjobb elvgezni a beavatkozst. A mtt sorn a mellkasra erstett lemez - letkortl fggen - 1-2 vig marad a kis gyerekben, majd a csontok megfelel helyre kerlse utn eltvoltjk azt. A mai korszer mtti technika kvetkeztben rendszerint semmilyen feltn heg nem marad.
A tykmellkas
A tykmellkas kialakulsnak oka ismeretlen, de lehet genetikai oka, illetve az angolkr nevezet betegsg miatt is ltrejhet. Elfordulsi gyakorisga 1-2 szzalk krli.
Itt a tlcsrmellkassal ellenttben a szegycsont s a bordk ellrefel tremkednek ki. Ez ltalban a szv s tdk helyzetben nem hoz ltre vltozst, legtbbszr egyedl kozmetikai problmt okoz. Ebben az esetben a gyermeknek a mellkas, ht izomzatt erst, a lgzizmokat jl megmozgat gygytornt, illetve szst javasolunk. Ha a folyamat nagyon erteljes, fz viselse is segtsget nyjthat. Kozmetikai clbl vgzett mtt itt sem javasolt.
A gerinc sagittalis irny fiziolgis grbletei s kialakulsuk
A gerinc frontlis skban fggõleges egyenes. Oldalnzetbõl meghatrozott veket r le, amelyek a szaggitlis skban harmonikusan veltek. Elsõleges grbletek azok, amelyek az let sorn, ha vltoznak is, veltsgk irnya megegyezik az jszlttkori irnnyal. jszlttkorban a gerinc teljes hosszban kifotikus, s csak tzves korra ri el vgleges formjt, a grbletek pedig csak a csontosods befejeztvel stabilizldnak. Elsõdleges grblet a hti, a keresztcsonti s a farkcsonti kifzis. Msodlagos grbletek a mozgsfejlõds sorn fokozatosan kialakul, az jszlttkorival ellenttes irny grbletek, a nyaki s az gyki lordzis.

A hanyag tarts tpusainak jellemzse, a hanyag tarts megelzse
A hanyag tarts a helyes testtarshoz szksges akarater hinya.
Brmilyen kls tnyez, ami ezt a folyamatot befolysolja, krosan befolysolhatja a gyermek tovbbi fejldst. A leggyakoribb hiba a gyermek korai, erltetett ltetse s fellltsa anlkl, hogy az izomzata elg ers lenne. A gerinc valamely grblete ennek hatsra fokozdhatnak, illetve ennek kompenzlsra egy msik grblet mrtke cskken.
Hanyagtartsnak sszefoglalan azon hyperkyphosisokat nevezzk, amikor a csigolykban nincs semmilyen szerkezeti eltrs, azaz a deformits elssorban a ht-, illetve trzsizomzat gyengesgvel fgg sze, az izmok ersdse nem tud lpst tartani a gerinc grbleteinek alakulsval. Kialakulsban az akarater hinya s pszihs tnyezk is szerepet jtszanak.
A hanyagtarts kt f tpust klnthetjk el:
• Dombor ht: A hti kyphosis a normlisnl nagyobb, az gyki lordosis megtartott.
• Nyerges ht: Az gyki lordzis s a hti kyphosis a normlisnl nagyobb. Ez a leggyakoribb tpus, fleg 6-10 ves kor kztt alakul ki, amikor a trzs izomereje nincs arnyban a hossznvekedssel.
A hanyagtarts kezelse:
A hanyagtarts jellemzje, hogy aktv izomervel, rendszeres tornagyakorlatokkal korriglhat.
A rendszeres torna, sportols, az egszsges letmd fontossga a megelzs miatt rendkvl fontos. Klnsen hasznos az szs, a kosrlabda, a kzilabda.
Elhanyagolt esetben vgleges alakvltozs, gerincdeformits jn ltre, s ez mr aktv izommunkval nem korriglhat. Gyakran a hanyagtarts csak rszjelensge az izomrendszer gyengesgnek (laza zletek, ldtalp, elboltosul has, elrees vllak), azaz a teljes testtarts korriglsra szorul.
A visszahzd magatarts s pszichs zavarok szintn velejri a krkpnek, ezrt amennyiben a hanyagtarts jeleit fedezzk fel gyermeknkn vagy nmagunkon, megri minl korbban elkezdeni a kezelst, az aktv testmozgst.
PREVENCI --> clunk a tartshibk megelzse:
– a csecsemk mozgsfejldsnek biztostsa (hason fekvs,karon ls, jrs erltetse)
– az letkornak megfelel mozgslehetsgek biztostsa
– a helyes testtarts megreztetse, megtantsa
– rendszeres szrs
Scheuermann-megbetegeds (Osteochondrosis juvenilis dorsi)
Serdlkorban jelentkez megbetegeds, melyre a gerinc fokozott hti kiboltosulsa, mozgskorltozottsg, fjdalom jellemz. Oka az rintett csigolyatestek msodlagos csontmagjnak krosodsa, feltredezse, ezrt a csigolyatestek ells rsznek magassgbeli elmaradsa kvetkezik be, kcsigolyk jnnek ltre (mivel a msodlagos csontosodsi magok a 8 letv utn jelennek meg, ezrt nem jelentkezik a betegsg 10 ves kor alatt).

Ezt elszr Scheuermann rta le, ms szerzk szerint a csigolyk zrlemeznek csontosodsi zavara ll fenn, a vgeredmny ugyanaz: a fokozott kyphosis miatt, a mr kialakult kcsigolyk ells rszre hat a mechaikai megterhels, tovbb keskenytve ezltal a csigolya ells rszt, emiatt tovbb n a kyphosis mrtke, s ez a kros kr eredmnyezi a rgzlt, kifejezetten merev hyperkyphosist s a fjdalmat.
ltalban ezek a gyerekek vkonyak, rossz izomzatak, a hanyagtarts s a gyengbb izomzat egyb jeleit is mutatjk. A betegsg kialakulsban rkletes tnyezknek is szerepe van.
A csigolyk kztti porckorongok (discusok) beboltosulnak a csigolyatest fel (gy jnnek ltre az gynevezett Schmorl-csomk, melyek a betegsg rntgendiagnosztikai kritriumai), s a porckorongok ells rszei ellapulnak, elfajul, slyosbod (degeneratv) jeleket mutatnak.
Leggyakrabban ez a folyamat a hti gerinc csigolyin alakul ki. Ritkbb a hti-gyki tmeneten, s a legritkbb forma az gyki (lumbalis) szakaszon alakul ki.
Az esetek nagy rszben, ez a folyamat csak tmeneti fejldsi zavart idz el. Kisebb rszkben azonban tneti kezelssel alig befolysolhat, slyos llapotot hoz ltre. Gyakran nincs sszefggs a hti kfzis slyossga s a panaszok kztt. Nha nagyon slyos fok hti kidomborods is panaszmentes. ltalban elmondhat, hogy minl fiatalabb korban jelentkeznek a tnetek, annl slyosabb a folyamat. Klnsen gyors lehet a puberts krl.
A Scheuermann-kr tnetei
A klinikai tnetek kt f csoportja a hyperkyphosis s a fjdalom.
A hyperkyphosis merev rgzlt, s s beteg nem kpes a htt homortani (nyjtott karokkal, cspjt derkszgben halt gyermek htra ha rnyomunk s felszltjuk, hogy a fej emelsvel a htt homortsa, egszsges esetben ez megtrtnik, a Scheuermann-krban szenvednl nem).
Kezdetben fjdalom nem jellemz, inkbb kozmetikai problmk miatt fordulnak orvoshoz. Serdlkorban jellemz a lapockk kztti fjdalom, az rintett gerincszakasz tgetsre val rzkenysge, de ezek a nvekeds befejeztvel megsznnek. A felnttkorban kialakul fjdalom a megmarad deformitssal rendelkez betegekre jellemz, akiknl a fjdalom a tlzottan elredomborod gyki gerincnl jelentkezik. A gerinc ugyanis az gyki rszen kompenzlja a hti rszen kialakul deformitst.
A betegsg kezelse
Az izomer nvelse minden stdiumban szksges. Az iskolai testnevelsra alli felments nem indokolt, csak fokozza a betegsgtudatot.
A kezels gyakran egynre szabott. Fgg a slyossgtl, a panaszoktl, az letkortl. Nvekeds befejezdse eltt, elegend a rendszeres ellenrzs, gerinctorna, szs.
Fjdalom esetn pihens s nem szteroid gyulladscskkentk alkalmazsa segthet.
Izomrelaxnsok (laztk) hatsra a fjdalom gyorsan cskken.
Kezels akkor szksges, ha gyorsan nvekszik a hti kyphosis, kezelsre nem reagl a fjdalom, illetve olyan mrtk a deformits, hogy lgzsfunkcis krosodssal is jr.
A kezels 3 ponton (medencn, a grblet legnagyobb fokn s a nyakszirten) megtmaszkod fz alkalmazsval trtnik, emellett a rendszeres torna elengedhetetlen.
60 foknl nagyobb grblet, s az elbb emltett kezelsre nem javul esetben, mtti beavatkozsra van szksg. Abszult mtti javallat, a 80 fok feletti grblet esetn van.
A szokvnyos trdkalcsficam (luxatio habitualis patellae)
6-10 ves kor krl kezddik. Lehet srls, vagy fejldsi zavar miatt.
A betegsg lnyege: A trdkalcs a trd hajltsra oldal fel ficamodik.
A betegsg oka: A ngyfej combizom zsugorodsnak a kvetkezmnye. A zsugorods lehet veleszletett bnuls kvetkezmnye, de okozhatjk srlsek s az izomba adott injekcik is.
A betegsg tnetei: A trd behajltsakor a trdkalcs a combcsont oldals felsznre csszik. Bizonytalansgrzs, fjdalom jelentkezhet, mert a trdkalcs porcos felszne minden egyes tcsszsnl krosodik.
Elvgezhet vizsglatok: Az orvos a krtrtnet felvtele s a betegvizsglat mellett rntgen vizsglatot vgeztet.
A betegsg vrhat kezelse: Egyes esetekben az zlet s a comb izmainak a gygytornztatsa a betegsg megsznst hozhatja. Mtti kezels, melynek sorn a trdkalcs mozgst a normlis tartomnyba prbljk szortani.
Javaslatok: A rendellenessggel minl elbb forduljon orvoshoz, mert az zleti porc hamar krosodik.
A betegsg vrhat lefolysa: Kezeletlen esetekben a trdzlet tarts krosodsa kvetkezhet be.
Gacsos trdlls vagy „x-lb" (genu valgum)
A trd valgus irny deformitsa (X trd), ilyenkor a comb s a lbszr laterl fel nyitott szget zr be. A femur s a tibia kztt van egy fiziolgis valgus szg (5-10). Ez nknl gyakoribb s jellegzetesebb, de mg nem jelent krosat.
Ha 20-ot nem halad meg, s nincs panasz, nem kell operlni.

Fiziolgis:
kisgyermekkorban a trde enyhe fok valgits (3-3,5 ves kor krl) fknt lnyoknl. 7 ves korra spontn ¬megsznik. A szlt, orvost nagy trelemre kell inteni - a mtt felesleges!
A valgits ll helyzetben kifejezettebb, terheletlen llapotban cskken, gyakori az zlet lazasga is.
Kisgyermekkori valgus progredilhat serdlkorra, illetve a valgits gyakran kialakulhat 11-12 ves dysrtrophia adiposogenitalisos alkat gyermekeknl.
Felntt korban srlsek s slyos arthrosis okozhatja a trd valgus irny deformldst.
Donga trdlls vagy „-lb" (genu varum)
A combcsont s a lbszrcsont befele nyitott szget zr be. A kt trd kztti tvolsgot fekve s llva cm-ben mrjk sszezrt bokval. Az elvltozs lehet egyoldali, de a leggyakrabban ktoldali problmrl beszlhetnk A szlk gyakran grbnek ltjk a gyerekk lbt. A mg kicsikt grbe lbak, a mozgs hatsra ltalban 2 ves korra kiegyenesednek, szkl a lpsek kzti szlessg, egyenes llsv vlnak a bokk.
Oka: rachitis (angol-kr), Paget-kr, coxa vara-infantum, veleszletett ktszveti gyengesg, a combcsont vagy lbszrcsont nvekedsi porcnak krosodsa, rossz helyzetben rgzlt trsek, abductios cspkontractura, trdzleti kops (gonarthrosis), stb.
Az O lb gyermekkorban nem okoznak semmifle panaszt, felnttkorban azonban az egyenetlen terhels miatt mr a 30-40 veseknl is fjdalmas zleti kopsok okozi lehetnek (gonarthrosis, Chondropthia, Krnikus trzlet instabilits)
Mozgsszervi panaszok (ltalban csak felntt korban): trdzleti fjdalom, terhelsre fokozdik,
nyomsrzkenysg a trd bels oldaln.
Kezels: aktv gygytorna (3 ves kortl, specilis terpis eszkz/jtk s izgalmas gygytorna gyakorlatokkal), kinesio taping - terpis szalag (brmelyik letkorban), mtt: hd lemez eljrs (az intenzv nvekeds idszakban)
Schlatter-Osgood-betegsg (osteochondritis tuberositatis tibiae)
- A tuberositas tibiae juvenilis osteochondrosisa.
- A tibia apophysisnek ossificatios zavarnak tulajdontjk, illetve tlerltetsnek tartjk, melyet a lig. patellae fokozott hzhatsa vltana ki.
- Csontnecrosist ritkn mutatnak ki.
Tnetek:
- Fokozatosan alakulnak ki.
- Megterhelsre, erltetett trdflexira, lpcsn jrskor, ugrskor fjdalom jelentkezik a tuberositas tibiae terletn.
- Duzzanat is fennllhat kifejezett nyomsrzkenysggel.
- Lehet ktoldali-idbeli eltoldssal is.
- 10-16 ves korban jelentkezi, fiknl gyakoribb.
RTG felvtelen a tibia epiphysnek tuberositas tibiae-t alkot lefel irnyul nylvnya feltredezett, szablytalan kontr.
Kezels:
- ltalban 2 v alatt spontn gygyul.
- A tuberositas tibiae teljes mrtkben ossifikldik s egybeolvad a tibival.
- Ha a fjdalom ers, 4 htre gipszrgztst alkalmazhatunk, egybknt a kmls is elg.
- Alkalmazhat mg torna alli felments, borogats, kencs, non steroid gyulladscskkent.
- A csontosods gyorstsa rdekben vgezhet mtt, megfrs vagy csontszeg beverse.
- A panaszok ksbb kijulhatnak a nvekeds befejeztig 18-21 ves korig,
amikor is a tuberositas csontmagja sszecsontosodik a tibival.
- Ha a tuberositas jelentsen elemelkedik s zavarja a trdelst, eltvolthat mtttel a klnll
csontfragmentum.
Trdkalcs porcszvetnek lgyulsa (chondromalacia patellae)
Fiatalkori ells trdfjdalom fiatal, teenager korban a trd ells tjknak fjdalma, a porc lgyulsa (chondromalacia), porc szerkezetnek vltozsa, porctpllkozsi zavar, trdkalcs mozgsplya eltrse, vagy ms egyb ismeretlen okokbl.
Ennek a fiatalokban gyakran elfordul rgta ismert panaszrendszernek mg a mai napig nincsen tisztzott tudomnyos magyarzata. Egy aktv, fiatal sportol, aki tompa szr fjdalomrl panaszkodik a trdkalcsa (patella) mgtt, egyik vagy mindkt vgtagjn lehet, hogy csak az edzstervn ignyel nmi mdostst. Idlt ells trdfjdalom mgis igen gyakori a fiatal, egszsges sportolk kztt, klnsen a lnyok krben. Ez persze nem jelenti azt, hogy amennyiben folytatjk a sportot komolyabb srlseket szereznek a trdkben, inkbb csak jobban fog fjni. Ennek megoldsra gyakran elgsges nmi fjdalomcsillapts, s mttre egyltaln nem is kerl sor. Persze annak megtlse, hogy ez a fjdalom nem ms okbl ll fenn mindenkppen szakember feladata. A trdkalcs alatti fjdalmak, vagy a trd belsejbl esetlegesen kisugrz fjdalmak mr egszen ms problmkbl erednek.
Hajlamost tnyezk: A trd komplex anatmija megengedi a trd sszetett mozgsa mellett a nagy terhelst is, de nagyon rzkeny a legkisebb tengelybeli eltrsre is, rossz edzsformkra, vagy tlerltetsre. A nagy ervel oldalra hzott trdkalcs sajt nyomvonalbl kitrve fjdalmat okozhat a trdkalcs mgtt.
Teenagereknl szmos egyb faktor is kzrejtszhat:
• X-lbak, tlzott rotci a cspkben
• Feszes combizomzat
• Tlerltets, esetlegesen nem megfelel trning technika
• Nagyobb tkzs, esst kveten kialakult fjdalom.
Mindezek mellett fontos a fjdalom jra megjelensnek megelzse:
• Megfelel lbbeli viselse a sportols sorn
• Komoly nyjtsos bemelegts a fizikai aktivitst megelzen
• A fjdalmas mozgsok lehetsg szerinti kerlse
• A futs tvolsg lecskkentse mind edzs mind pedig verseny sorn
Panaszok
A fjdalom ltalban fokozatosan alakul ki, olykor ropog, kattog hangot hallathat a trd lpcsn jrskor, felllskor, vagy hosszabb lst kvet stlskor. A fjdalom felersdhet ismtld trdhajltssal jr fizikai aktivits sorn (ugrls, guggols, futs, stb.). Ha a fjdalom tlsgosan sokig fennll, az combizom gyenglshez vezethet, s alkalmanknt akr a trd is meg-megcsuklik a fjdalomtl, kiss instabilnak is tnhet.
Kezelsi lehetsgek: Jegels, pihentets, mozgs-rehabilitci, a legltalnosabb kezels, de fontos szerepet kapnak a nem szteroid gyulladscskkentk (pl. diclofenac, ibuprofen, stb.) s a porcplst elsegt gygyszerek (glkzamin, chondroitin-szulft).
Jegels: trlkzbe csavart jggel a fjdalmas terlet htse, a duzzadt terlet kezelse, fjdalomcsillaptsa s lelohasztsa.
Pihentets: amg a szvetek felplnek a trd fjdalmval jr gyakorlatok teljes felfggesztse. Ez magban foglalhatja a szoksos rutin feladatok tgondolst, esetlegesen a gyakorlatok pontos, lersnak megfelel elvgzst. Tlsly esetn a testsly cskkentst javasolhatja az orvos. Gyakran segt a trdkalcsot rgzt trdszalag/trdvd gumi (brace)
Rehabilitci: amennyiben a fjdalom s a duzzanat elmlt nagy valsznsggel szksges egy megfelel rehabilitcis tornaprogram a trd eredeti mozgstartomnynak visszalltshoz, a teljes izomer, a mozgs sebessg s a koordinci elnyershez. Az orvos ezrt gyakran javasol gygytornsz felgyelete alatt vgzett rehabilitcis tornkat, vagy nyjt, bemozgat hats tornk elindtst kveten (vzi-aerobic, kerkpr, stb.) a lass, fokozatos visszatrst a futshoz, ill. egyb sportaktivitsokhoz.
Gygyszerek: gyulladscskkentk napi 2-3 alkalommal, kraszeren adagolva a duzzanat s fjdalom kezelsre. Ennek megtlse szakorvos feladata.
A ttel kidolgozshoz a www.webbeteg.hu weboldal lerst hasznltuk fel.
http://www.webbeteg.hu/cikkek/mozgasszervi_betegseg/1502/tolcsermellkas-tyukmell--mellkasdeformitasok
|