3. Masszzs alapozs : 29. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s traumatolgia tmakrben...KSZ |
29. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s traumatolgia tmakrben...KSZ
2014.05.17. 19:13
29. feladat
Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s traumatolgia tmakrben, amelynek keretben nnek „Az agyidegek ltalnos anatmiai jellemzi”, „A csonttrsek tnetei, kezelse, szvdmnyei” valamint „A koponya s a gerinc srlsei” cm eladsokat kell megtartania. Tartsa meg eladst! Eladsban a kvetkez szempontokra trjen ki:
· az agyidegek ltalnos anatmiai jellemzi
· a n. trigeminus, a n. facialis s a n. vagus anatmiai jellemzi
· a csonttrsek biztos (objektv) s bizonytalan (szubjektv) tnetei
· a csonttrsek konzervatv kezelse
· operatv (mtti) trskezels lnyege, a stabilits foka szerinti formi
· a csonttrsek szvdmnyei
· az arckoponya csonts lgyrsz srlsei
· az agykoponya srlsei
· vrzsek (epiduralis-, subduralisintracerebralis haematoma)
· ells-, kzpss hts koponyagdr trse
· gerincsrlsek
Az agyidegek ltalnos anatmiai jellemzi
Az agyvelbl kilp 12 pr agyideg csak rszben kevert ideg (rz, mozgat s vegetatv rostokkal). Egyesek kizrlag motoros, msok kizrlag rz rostokat tartalmaznak.
A gerincvel szrkellomnynak szarvaibl ideggykerek lpnek el.
A n. trigeminus, a n. facialis s a n. vagus anatmiai jellemzi
V. agyideg. Hromosztat ideg (n. trigeminus). A hrom gbl sszetevd ideg els kt ga tisztn rz, mg a harmadik rz s motoros rostokbl ll. A n. trigeminus gy egszben az orr, a szem- s a szjreg kpleteinek (szemgoly, fogak, nyelv), az arc brnek rz, a rgizmoknak motoros idege.
· Az els g (n. ophthalmicus) a szemgoly, az orrreg nylkahrtyja s bre, valamint a homloktjk brnek rz beidegzst adja.
· A msodik g (n. maxillaris) a fels fogak s az arc kzps tjknak rz idege.
· A harmadik g (n. mandibularis) motoros rostjai a rgizmokat, rz rostjai az als fogakat, a nyelv ells ktharmadt s az lltjk brt idegzik be.
VII. agyideg. Arcideg (n. facialis). Kevert ideg. Motoros gai beidegzik az arc sszes mimikai izmait. rz rostjai a nyelv fell zrzst kzvettenek, vegetatv rostjai elltjk a knnymirigyet, az orrreg, a szjpad nylkamirigyeit, a nylmirigyek egy rsznek beidegzse folytn, pedig a nylelvlasztst szablyozzk.
X. agyideg. Bolygideg (n. vagus). Kevert ideg. Beidegzsi terlete a legnagyobb. Nyltveli magjaibl kiindul motoros rostjai beidegzik a ggeizmokat s rszben a garatizmokat (a IX. agyideggel egytt), vegetatv rostjai paraszimpatikus ingerlettel ltjk el a nyak, a mellreg s a hasreg valamennyi szervt, s rz rostjai a gge nylkahrtyjnak rz beidegzst adjk.
A csonttrsek biztos (objektv) s bizonytalan (szubjektv) tnetei
A trs (fractura) a csontszvet folytonossgnak megszakadsa mechanikus er hatsra.
Tnetei: fjdalom, duzzanat, csontrecsegs (lehetleg ne provokljuk), kros mozgathatsg, deformits, nylt esetn seb - trtvg lthat. Bizonyossg RTG felvtellel.
A csonttrsek konzervatv kezelse
Operatv (mtti) trskezels lnyege, a stabilits foka szerinti formi
A csonttrsek szvdmnyei
A csonttrsek korai szvdmnyeit kzvetlenl a trauma utni idszakban tapasztalhatjuk:
· vrzs (szvetek kz, klvilgba)
· fjdalom SHOCK VESZLYE!!!
· a srlt rgi mkdsnek (pl. mozgsnak) kiesse. / Functio laesa /
· embolisatio (a srls kapcsn idegen anyag kerl az rplyba, majd abban tovasodrdva kisebb lumen rben elzrdst okoz./pl.td/.
· br- s nylkahrtya srls
· idegsrls
· collapsus
A csontsrlsek ksi szvdmnyei napokkal, hetekkel a traumt kveten jelenhetnek meg.
· a krnyez srlt szvetek gyulladsa/rubor, tumor, calor, dolor, functio laesa/
· llzlet kpzds: a trtvgek egymstl fggetlenl elklnlve csontosodnak el.
· zleti zsugorods
· felfekvs
· tdgyullads
· Sudeck dystrophia
· Volkmann – fle ischemias kontractra
· csontvelgyullads (osteomielitis):
Az arckoponya csont s lgyrsz srlsei
Brmelyik csont trse elfordulhat, melyek esetn a trs tnetei jl felismerhetk. Orrcsont srlsnl a trs tnetei mellett orrvrzs is tapasztalhat, mg az als s fels llcsont trsnl az rintett fogsorban lpcszetes eltolds lthat. Direkt als llcsontot rt trauma hatsra a halntkcsont ltal kpzett izleti rokbl a mandibula feje kiugrik, luxaldik. Tnetei: fjdalom, nyitott szj, nylcsorgs, res zvpa, kln ll izleti fej, rugalmas rgztettsg. Elltsa: pozcionls (eszmletlensg esetn hason, megtmasztott mellkassal s homlokkal), rgzts (pl. parittyakts) intzetben mtt. A ficam repozcija intzetben!
Az agykoponya srlsei
ells-, kzps s hts koponyagdr trse
A koponyn srlhet a lgyrsz s/vagy a csont. A legfontosabb eldnteni azt, hogy az agyllomny srlt-e vagy nem.
A koponyn a lgyrszek srlsei s elltsuk lnyegben nem klmbzik ms testtj lgyrszsrlseitl. Gyakran elfordul nagyfok vrzs a b erezettsg miatt. Emiatt a srls slyosabbnak ltszik, mint amilyen valjban. Elltsa fedkts, intzetben varrat (sutura) behelyezse.
A koponyaboltozat trsei: elfordulhat hosszanti trs,impressi „behorpads”,depressi benyomds,valamint lyuktrs. Elltsa steril fedkts fektets 15-30 fokban megemelt felstesttel, ha eszmletlen, stabil oldalfektets. Intzetben megfigyels, gygyszeres kezels, valamint ha szksges mtt.
A koponyaalap trsei: srlhet az ells-, kzps- s a hts koponyarok. Ells rok srlse: vrzs orrjratokbl, kzps rok srlse: vrzs a halljratokbl, hts rok srlse: vrzs a hts garatfalon. Elltsa: nylt trsnek tekintend, a fedkts ne legyen szoros (vladkpangst ne okozzon). Eszmletlensg esetn oldara fordtani.
Vrzsek (epiduralis-, subduralis-, intracerebralis haematoma)
A koponyaboltozatot alkot csont s a dura mater kztt futnak az epidurlis artrik.
Boltozati koponyacsonttrs mellett, vagy ritkbban a nlkl is ezeknek az ereknek a srlse viszonylag gyorsan nvekv vrmlenyt, epiduralis haematomt eredmnyez. Ez a leggyorsabban kifejld koponyari vrzstpus. CT vizsglat igazolja, azonnali mtt szksges, a vrmleny eltvoltsa, s a srlt artria elltsa, sebszi lezrsa.
A subdurlis haematoma a koponyacsont bels felszne s az agyfelsznt bort lgy agyburok kztt kifeszl szalagokban fut hdvnk srlse. A vrzs gy a liquortrben trtnik. Kifejldse lassbb az epidurlis vrmlenyhez kpest. Kimutatsa szintn CT vizsglattal trtnik, mtti elltsa szksges.
Intracerebrlis haematoma esetn szintn mtti ellts szksges, a vrmleny eltvoltsn kvl a roncsolt letkptelen rszek rezekcijt is el kell vgezni. Ez rosszabb prognzis elvltozs, hiszen a slyosan krosodott agyterletek funkcija nem tr vissza. A nylt – a kemny agyburkot is megnyit srlsek kivtel nlkl mtti rekonstrukcit ignyelnek.
Gerincsrlsek
A gerincet alkot csigolyk mindegyike srlhet, trs s ficam egyarnt elfordul. Fontos krds, hogy a gerincvel srlt-e a csigolyaoszlopot rt trauma hatsra.
A gerincvel srlsei:
· gerincvel-rzkds: vizeny s pontszer microvrzsek okozzk a 36-48 rn bell ml neurolgiai tneteket. Elltsa rgzts, intzeti megfigyels
· a gerincvel nyomsa: Ha rvid ideig tart, mtttel rendezhet. Hosszas fennlls esetn a nyoms alatt lv idegsejtek elhalnak, s vgleges krosodsok alakulnak ki. Srgs mtt.
· a gerincvel tszakadsa: visszafordthatatlan idegrendszeri krosodst
Gerinctrs: trhet a csigolyatest a csigolyavek valamint a csigolyanylvnyok. A test trsekor instabil, az v s nylvnyok trsekor stabil trsrl beszlnk. A csigolyatest tipikus srlse az sszeroppans. Ha tbb csigolya egyms alatt, ill. felett trik, akkor romtrsrl beszlnk. A test trse miatt a fiziolgis grblet megvltozik, szglettrs alakul ki, mely jl tapinthat. A srltet vatosan szinte mozgats nlkl kell vizsglni. Elltsa: rgzts vacuum matracban. Mobilizci eszkz hjn tlcafogssal (legalbb 3 ember). Intzetben konzervatv, vagy mtti repozici, ha lehetsges a neurolgiai tnetek rendezse, pl.vizenycskkents nagydzis mellkvesekreg hormonksztmnyekkel (steroid).
Csigolyaficam esetn a csigolya „kiugrik” a gerinc vonalbl.A tnetek hasonlak a trshez azonban a neurolgiai tnetek – ha vannak - ltalban slyosabbak. Elltsa a trssel megegyez, de itt a repozici elsdleges feladat.
|