3. Masszázs alapozás : 18. feladat - Munkahelyén továbbképzést szerveznek anatómia és ortopédia témakörben...KÉSZ |
18. feladat - Munkahelyén továbbképzést szerveznek anatómia és ortopédia témakörben...KÉSZ
2014.05.17. 19:08
18. feladat
Munkahelyén továbbképzést szerveznek anatómia és ortopédia témakörben, amelynek keretében Önnek „A láb izmai és a járás mechanizmusa” és „A láb ortopédiai betegségei” valamint a „Csont-rendszerbetegségek” című előadásokat kell megtartania. Tartsa meg az előadást! Előadásában a következő szempontokra térjen ki:
· a láb izmai
· a járás mechanizmusa
· veleszületett dongaláb (pes equinovarus congenitus)
· lúdtalp (pes planus) lényege, formái
· a lúdtalp megelőzése, kezelése
· a bütyök (hallux valgus)
· sarokcsonti sarkantyú (exostosis calcanei)
· kalapácsujj (digitus malleus)
· I. MTP ízület merevsége (hallux rigidus)
· achondroplasia
· „üvegcsontúság” (osteogenesis imperfecta)
· Marfan-szindróma (hyperchondoplasia, arachnodactylia) lényege, mozgásszervi, szív-érrendszer tünetei, szemmel kapcsolatos tünetei)
· Ehlers-Danlos-szindróma lényege, főbb tünetei
· endokrin rendszer eredetű csontbetegségek
A láb izmai
A talpizmok három csoportban helyezkednek el, az öregujj-párna izmai, kisujj-párna izmai, a talpközép izmai. Erős kötőszövetes lemez a talpon is található. Szerepe a tenyérihez hasonlóan mechanikai védelem. A lábhát izmai fejlettebbek a kézhát izmainál. A láb és lábszárizmoknak fontos szerep jut a lábboltozatok tartásában is.
A járás mechanizmusa
A lépés fogalma: saroktámasztól saroktámaszig tartó mozgási periódus
Lépés szakaszai:
1. Támaszkodási fázis (sarok taljra érkezésétől a láb talajtól való elemelkedéséig)
a. Saroktámasz
b. Gördítés
c. Elrugaszkodás
2. Lengési fázis (a láb talajtól való elemelkedésétől a sarok ismételt talajra érkezéséig)
Veleszületett dongaláb (pes equinovarus congenitus)
A sarok ebben a betegségben un. equinus és varus helyzetben van és maga a lábfej addukkcióban és supinációban ( a külső talpél lefelé és befelé fordul ). Leggyakrabban veleszületett lábrendelenesség 1 ezrelék, fiuknál kétszer gyakoribb. Az esetek felében 2 oldali. Az öröklődés 10% mutatható ki.
Kialakulásának oka:
· ismeretlen
· örökletes
· méhen belüli tartási rendellenesség
A betegség már csecsemőkorban tüneteket okoz. Kontraktúrákat tapasztalunk a láb ízületeiben, ehhez kisebb csontos deformitások alakulnak ki. A talpon kivájtság látható. A therápia célja, hogy a sarok varus állását, majd a láb többi deformitását is korrigáljuk. Először konzervatív kezelés kell választani ( 1 hetes korban korrigáló gipsz felhelyezése ). A műtétet 3 – 4 hónapos korban lehet végezni. További műtétek 3 – 4 éves és 14 éves korban is szükségesek.
Lúdtalp (pes planus) lényege, formái
A lúdtalp megelőzése, kezelése
A lábboltozatok süllyedésének okai:
· álló foglalkozás
· nagy testsúly
· erőltetett járás
· gerincferdülés, gerinckopás
· elöregedési folyamat
· a nemi érés ( pubertáns ) időszaka
A láb harántboltozatának süllyedését lúdtalpnak nevezzük. A II.-III.-IV. Lábközépcsontok fejecsei lelapulnak és érintkeznek a talajjal. A láb deformálódása jól látható a harántboltozat területén. Jellemző a lábközép és a lábszár fájdalma. A bokasüllyedés a hosszanti boltozat lesüllyedése miatt következik be. Nedves lábbal sima talajra állva a talplenyomat mély belső „ fülkéje” megszűnik. A fájdalom a bokaízületre lokalizálódik. A talpi bőnye vongálódása miatt a sarokcsonton csontkinövés, un. sarokcsonti sarkantyú alakul ki. Terápia mindkét esetben betét és lábtorna. 4 éves kor alatt nem adunk betétet. A szülők ne erőltessék a járást. Ha a konzervatív kezelés hatástalan akkor műtét szükséges.
A bütyök (hallux valgus)
Oka a harántboltozat megbomlása, ellapulása.
Anatómiai elváltozások:
· az I. lábközépcsont a talp belső éle felé tér ki
· a nagylábujj ( ezzel ellentétes irányba ), a többi ujj irányába fordul el
· az I. lábközépcsont fején a porc elpusztul, csontkinövések keletkeznek
A láb átgördülése járás során fájdalmas. Az érintett fejecsen hagymalevélszerű csontfelrakódás jön létre. Az irritáció miatt a bőr feszes gyulladt, elvékonyodik a bütyök felett. Megoldása műtét, megfelelő cipő viselése, torna.
Sarokcsonti sarkantyú (exostosis calcanei)
Lásd. lúdtalp
Kalapácsujj (digitus malleus)
Oka az ujjakra ható izmok egyensúlyának megbomlása miatt a harántboltozat lesüllyed. Amikor a harántboltozat lesüllyed, megbomlik az egyensúly a hajlító és a feszítő izmok között. Az ujjak alapperce ( a lábközépcsonttal ízesülő ujjperccsont ) feszítő állásba kerül, a II. és a III. ujjperccsontok a hosszú ujjhajlítók egyensúlya miatt hajlító állásba fordulnak. Így kialakul az un. kalapácsujj. Leggyakrabban a II. lábujjon fordul elő. Az érintett ujj felszínén bőrkeményedés, elszarusodás jön létre. Oka: a boltozat süllyedése. Kezelése: a harántboltozat emelése, műtét és műtét után megfelelő cipő viselése.
I. MTP ízület merevsége (hallux rigidus)
Achondroplasia
Növekedési porcfejlődési zavara.
Ok: növekedési porc hypoplasiája (visszamaradt fejlődése).
Gyakoriság: 30.000 élveszületésre 1 eset jut; 18 formáját ismerjük
Tünet: törpenövés. Végtagok rövidek a törzshöz viszonyítva.
Rhoziméliás törpeség
-
Lumbodorsalis kyphosis nagyfokú lehet.
-
Növekedési porc kiszélesedett, epifizis centralisan benyomul a metafizisbe
-
Nagy fej, lapos orr, széles orrgyök, sajátos sajátos arckifejezést ad
-
Intellektus ép.
Kezelés (növesztés): végtaghosszabbítással
„Üvegcsontúság” (osteogenesis imperfecta)
Csontok kóros törékenysége
Kollagén képződési zavar következtében a periosteális (csonthártya) csontképződés hiánya miatt a csontok vékonyak, törékenyek, csontokon törések/gyógyult törésnyomok, deformitások láthatók. Csigolyák laposak. Bőr vékony, fogfejlődés rendellenes, izület lazaság, egyes formákban süketség, kék sclero.
Marfan-szindróma (hyperchondoplasia, arachnodactylia) lényege, mozgásszervi, szív-érrendszeri tünetei, szemmel kapcsolatos tünetei)
Növekedési porc proliferációs (szaporodás) sejtrétege kórosan burjánzik.
Gyerekek magas növésűek, végtagok hosszúak, kéz-és lábujjak póklábszerűek. Szájpad gótikus. Medence szélesebb, borda/mellkas deformitások. Gyerekkori ascoliosos. Szív-érrendszeri, szemészeti zavarok lehetnek.
Ehlers-Danlos-szindróma lényege, főbb tünetei
„gumiember”
Sérülékeny, nyújtható fehér bőr, fokozott izületi lazaság, ficamok, csontdeformitások, szemészeti zavarok jellemzik.
Ok: corium (irha) elasztikus rostjainak csökkenése és kollagénrostok kóros képződése
Endokrin rendszer eredetű csontbetegségek
Hypofízis
Az elülső lebeny szabályozó hormonjainak (ACTH, TSH) túlműködése.
A növekedési hormon túlműködése fiatalkorban (a hossznövekedés befejezte előtt) a gigantizmust hozza létre, ami kórosan magas hossznövekedést jelent.
Akromegália
A későbbi kor jellegzetes betegsége az akromegália: a kezek, a lábfej növekszik, az arcvonások az orr, az állkapocs növekedése miatt eltorzulnak, a fogak közti rések kiszélesednek, nő a nyelv is. A jól látható tünetek mellett ez a kóros növekedés a belső szervekben is jelentkezik (pl.szívnagyobbodás!).
Az akromegália oka az esetek legnagyobb részében az agyalapi mirigy daganata, és ez relatíve elég nagy kiterjedésű, tehát a felfelé terjedés révén nyomhatja a látóideg-kereszteződést, és látótérkiesést okozhat.
|