3. Masszázs alapozás : 15. feladat - Munkahelyén továbbképzést szerveznek anatómia és reumatológia témakörben...KÉSZ |
15. feladat - Munkahelyén továbbképzést szerveznek anatómia és reumatológia témakörben...KÉSZ
2014.05.17. 19:07
15. feladat
Munkahelyén továbbképzést szerveznek anatómia és reumatológia témakörben, amelynek keretében Önnek „A nyirokrendszer anatómiája-élettana” és „Az alagút-szindrómák” című előadásokat kell megtartania. Tartsa meg az előadást! Előadásában a következő szempontokra térjen ki:
· nyirokrendszer, részei, feladatuk
· a nyirok összetétele
· a nyirokcsomók élettani szerepe, regionális nyirokcsomók
· a nyirokszervek
· a nyirokkeringést fenntartó tényezők
· az alagút szindrómák lényege, következményei, a szűkületet előidéző okok
· mellkas kimeneti (TOS) szindróma (scalenus szindróma, costoclavicularis szindróma, hyperabdukciós szindróma)
· carpalis alagút szindróma
· piriformis alagút szindróma
Nyirokrendszer, részei, feladatuk
A nyirok a nagy vérkör hajszálérhálózatának területén képződő folyadék, mely a vérplazmából származik, sejtek közötti (intersticiális) folyadék, melynek egy részét a sejtek termelik, más része pedig a vérből a hajszálereken keresztül jut a sejtek közötti résrendszerbe.
A nyirokrendszer
· nyirokkapillárisokkal kezdődik
· nyirokerekben folytatódik (a billentyűk az egyirányú nyirokáramlást biztosítják)
· Nyirokcsomók (ún. szűrőállomások): fagicótiz által szűrik a nyirkot és így a vért is a baktériumoktól és más idegen anyagoktól
A szervezet összes nyirokerét két nagy nyiroktörzs gyűjti össze, ami a vénába torkollik:
· Mellvezeték: a test egész rekesz alatti részéből és a rekesz feletti rész balfeléről szedi össze a nyirkot. A felnőtt ember mellvezetéke kb. 38-45 cm hosszú, lúdtoll vastagságú hártyás falú cső.
· Jobb oldali nyiroktörzs: a fej és a nyak, a jobb felső végtag és a mellkas jobb felének a nyiroktörzseit egyesíti magába, s alig 1 cm hosszú út után a jobb vénás szögletben torkollik.
A nyirok összetétele
A nyirok folyékony és sejtes állományból áll. Folyékony állománya a nyirokplazma. A nyirokplazma a vérnedvhez hasonló kémiai összetételű, a vérnél hígabb, fehérjékben szegényebb anyag. Tartalmaz egyéb szerves anyagokat is, mint pl.: zsírokat, lipideket, koleszterint, lecitint, továbbá szervetlen vegyületeket és a sejtanyagcsere folyamán keletkezett bomlástermékekkel.
A nyirokcsomók élettani szerepe, regionális nyirokcsomók
A periférián összeszedődő nyirok először az elsődleges nyirokcsomókon halad keresztül, majd több nyirokcsomóból származó nyirokerek újabb - másodlagos nyirokcsomókhoz - futnak, ennek analógiájára harmadlagos, sőt esetenként negyedleges nyirokcsomók is vannak.
A nyirokszervek
Minden olyan kisebb-nagyobb képződményt, mely a szervezet legkülönbözőbb helyein található, melyek nyiroksejteket termelnek
Nyiroktüszők, nyirokcsomók, csecsemőmirigy, lép, mandula.
A nyirokkeringést fenntartó tényezők
Az alagút szindrómák lényege, következményei, a szűkületet előidéző okok
Lényege: olyan kórkép, amelyet idegek, esetleg erek kompressziója okoz, mivel azok anatómiailag preformált (kialakított) izmok közötti hasadékokban, csontos – szalagos alagutakban haladva nyomás alá kerülhetnek.
Következményei:
· Fájdalom
· Érzészavar
· Zsibbadás
· Izomműködés kiesése
· Izomleépülés
Okai:
· Anatómiai rendellenesség
· Gyulladás (tenoszinovitis, köszvény, reumatiod artritis)
· Degeneratív folyamatok (Pl. tendinopatiák)
· Traumák (törések, vérömleny stb.)
· Szövetszaporulat (ganglion, lipoma stb.)
· Egyéb (ödémaképződés)
Mellkas kimeneti (TOS) szindróma (scalenus szindróma, costoclavicularis szindróma, hyperabdukciós szindróma)
Carpalis alagút szindróma
A nervus medianus (középideg) kompressziója a csukló területén, a carpalis (kéztői) alagútban. Igen gyakori. Főleg 30 – 50 éves nőknél alakul ki. Hajlamosító tényező lehet foglalkozási ártalomként a csukló ismételt flexió – extensio mozgásával járó munkavégzés (Pl. billentyűzet használata).
Tünetei:
· Kéz és csukló fájdalma
· Zsibbadás
· Érzészavar a n. medianus lefutásának megfelelően (hüvelyk, mutató és középső ujj tenyéri felszínén, gyűrűsujj radialis felén)
· Sokszor a beteg éjjel hasogató fájdalomra, zsibbadásra ébred
Kezelés:
· Főleg éjszakára: tehermentesítő csuklósín
· B6 vitamin
· Fájdalomcsillapítás
· Corticosteroid a carpalis alagútba
· Műtét
Piriformis alagút szindróma
a nervus ischiadicus különböző okok következtében nyomás alá kerül. Motorsan beidegzi a musculus piriformist, a musculus gemmellusokat, a musculus quadratus femorist, a comb összes hajlítóizmát és végágain keresztül a lábszár és láb összes izmát. Végágai által érzően ellátja a lábszárat és a lábfejet.
A tünetek nem túl jellemzőek; fartáji fájdalom, mely a combba, lábszárba időnként a keresztcsontba, csípőizületbe kisugárzik. Esetleg tapintható a spasticus musculus piriformis. A foramen infrapiriformis területén nyomásérzékenység észlelhető. Fájdalmas lehet a csípő erőltetett hajlításkor, kifele forgatáskor.
Kezelésében fizioterápia, lokális lidocain és steroid injekciók, szükség esetén az ideg műtéti felszabadítása (neurolysis) jöhetnek szóba.
|