3. Masszzs alapozs : 8. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s belgygyszat tmakrben... KSZ |
8. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s belgygyszat tmakrben... KSZ
2014.05.17. 19:03
Lgzs
Ahhoz, hogy az emberi test mkdkpes legyen folyamatos friss oxignds levegre van szksge. Ezt a krnyezetnkbl tudjuk felvenni, s lgzrendszernk hatja vgre a szervezetnkben ehhez szksges gzcsert.
Lgzrendszernk fbb rszeit a fels s als lgutak, tdk, mellhrtya, csontos mellkasfal, rekeszizom, lgzsi segdizmok, lgzkzpont alkotjk.
A lgutak:
A lgutakban ramlik a leveg a tdbe, onnan kifel s azon bell. Ezek a lgutak sorozatosan elgaznak, s az egyre szkebb hrggak vgl is a tdhlyagocskkban vgzdnek.
A bellegzett leveg a ggn t jut a lgcsbe, gy mindkt tdbe egy-egy fhrg lp be. Lgvtelkor a lgcsben rkezik a leveg a mellkasba ahol ez a cs kisebb gakra oszlik, s azokon tramlik a leveg a tdbe.
A hrgk elgazsakor egyre kisebb tmrj csvecskk jnnek ltre, amelyek a td minden rszbe eljutnak.
A legkisebb csvek parnyi zskocskkban vgzdnek, amelyek voltakppen a td szvett alkotjk. Ezeknek a rszei a tdhlyagocskk, amelyeknek a vkony faln t megy vgbe a vrrel a gzcsere.
Td:
A lgzs szerve. Kp alakhoz hasonlt pros szerv. A kt td a mellregben, a szv, a nagyerek s a kzpen lv gtorreg ms kpleteinek kt oldaln helyezkedik el. A jobb s a bal td nll szerv. Mindkett egy-egy jobb s bal mellhrtyazskban van zrva. Szabadon helyezkednek el a mellregben, csupn a kt fhrg s a nagy vrerek rgztik ket. A td szvete lgy, szivacsos s nagyon rugalmas.
Minkt tdnek van:
• cscsa, amely a kulcscsont mgtt a nyak aljig nyomul fel
• alapja, amelynek homor felszne a rekeszizmon nyugszik
• homor, gtregi felszne, amely gtor-regi kpletekkel hatros
Lebenyek s hasadkok:
A tdket mly hasadkok osztjk lebenyekre. A jobb tdnek hrom, mg a szv helyzete miatt kisebb bal tdnek kt lebenye van. Mindegyik lebeny fggetlen a tbbitl, ugyanis a sajt lebenyhrgjn t kapja az oxignds levegt, s a vrerek is lebenyenknt klnlnek el. A hasadkok mlyek, trik a tdt, s mellhrtya hatrolja ket.
A tdlebenyek tdszegmentumokra tagoldnak amelyeket ktszveti rteg vlaszt el egymstl. Mindegyik szegmentum piramis alak. Alapjuk a td mellhrtyai felszne, mg cscsuk a tdkapu fel nz amelyen a hrg s a verr belp mindegyik szegmentumba. A visszerek a szegmentumok hatrn haladnak a tdkapu fel.
A tdbe az erek (tdverr s tdgyjtr), idegek, s a fhrgk a tdkapun (hilus pulmonis) t lpnek be, illetve ki. A tdkapukban nyirokcsomk tallhatk, melyek a td nyirokelvezetsben jtszanak szerepet. A tdk lebenyekbl plnek fel, a bal oldali kett, a jobb oldali td hrom lebenybl.
A mellhrtya:
A mellhrtya fali lemeze a mellreget bellrl, zsigeri lemeze pedig kzvetlenl a tdk felsznt bortja.
A lgzs menete:
A lgzsnl megklnbztetnk egy kls lgzst a szervezet s a krnyezet kztt, illetve egy bels lgzst a vr s a sejtek kztt. A bellegzett leveg 21 % oxignt, 0,04 % szndioxidot, 78 % nitrognt, s nhny tized szzalk nemes gzokat tartalmaz. Ezzel szemben a killegzett leveg 16 % oxignt, 4,04 % szndioxidot tartalmaz, a nitrogn s a nemes gzok szzalkos arnya rdemben nem vltozik. A lgzs automatikus szablyozs (akaratunktl fggetlen), s akaratlagos szablyozs alatt ll. Az automatikus szablyozs kzpontja az agytrzsben, a nyltvelben tallhat, melynek f kmiai ingere a szndioxid (s nem az oxign). Minden olyan esetben, amikor a szervezetben felhalmozdik a szndioxid (hypercapnia), fokozdik a lgzs (hyperventillatio), mg ha cskken a szndioxid mennyisge (hypocapnia), cskken a lgzs (hypoventillatio).
Az akaratlagos szablyozs, mint minden ilyen jelleg folyamat, az agykreg mkdshez kttt. Mindezek mellett a lgzs szablyozsban szerepet jtszik a vegetatatv idegrendszer is: a szimpatikus idegrendszer hatsa (pl. sportolsnl, munkavgzsnl) fokozza a lgzs mlysgt, frekvencijt, tgtja a hrgcskket, mg a paraszimpatikus idegrendszer hatsa (pl. alvsnl) ezekkel ellenttes: cskkenti a lgzs mlysgt, frekvencijt s szkti a hrgcskket.
Percenknt tlagosan 12-16-szor vesznk levegt (lgzsi frekvencia), egy belgzs, illetve kilgzs sorn kb. 500 ml leveg ramlik be, illetve ki a tdnkbl. Az egy mly belgzst kvet teljes kilgzst vitlkapacitsnak hvjuk, melynek norml rtke felnttekben 4-5 l.
Ltezik egy lettani jelensg, melyet lgzsi ritmuszavarnak (lgzsi arrhytmia) hvunk. Belgzskor a szvfrekvencia n, kilgzskor cskken. A tdk a lgcsere mellett fontos szerepet jtszanak a szervezet sav-bzis hztartsnak, a vr lland vegyhatsnak (pH) biztostsban.
Fontos tisztban lenni azzal, hogy a td s a tiszta lgutak, milyen fontos szerepet jtszanak letnkben. Ezrt igyekeznnk kell ezek rendszeres tiszttsra, karbantartsra. Ha tehetjk, kerljk a dohnyzst, a fsts, poros helyeket, amik ingerelhetik, megterhelhetik lgutainkat.
Az asztma (asthma bronchiale) rohamokban jelentkez nehzlgzs. Elssorban a kilgzs neheztett, mely ilyenkor spol, ftyl hangot is adhat. A fulladsos roham a kis hrgk szklete kvetkeztben alakul ki, melynek oka egyrszt a hrgcskk simaizomzatnak grcse, msrszt ilyenkor a hrgk nylkahrtyja duzzadt s nagy mennyisg, sr vladkot termel.
A gtor, (mediastinum) a mellhrtya kt, jrszt sagittalis (a szimmetriaskkal) prhuzamos, bels fali lemeze kztti tr, amelyben fontos szervek , gy a szv s a nagy erek, a tdkapun be- s kilp, s a nyakrl a hasregbe fut kpletek helyezkednek el. Fnt nincs les hatra a nyak fel, lent a rekesz, ell a szegycsont, htul a gerinc hatrolja. A szv sajt, savs hrtyval blelt burkban (pericardium) helyezkedik el, a tbbi kpzdmny laza rostos ktszvetbe van begyazva.
A fels lgutak betegsgei
A ntha
Orr nylkahrtya gyullads: ntha (rhinitis), okozza baktrium, vrus. Orrmellkregek gyulladst szintn baktrium, vrus okozza. A nylkahrtya megduzzad, vladkot termel.
Tnetei: orrlgzsi neheztettsg, fjdalom, tsszgs, khgs.
A megfzs
Orr, orrgarat, garat, gge, lgcsgyullads okai vrusok baktriumok. Ebben az esetben is nylkahrtya duzzanat, vladktermelds lp fel. Tnetei: szr kapar rzs, khgs, tsszents, esetleges kpetrts, lgzsi neheztettsg, lz, fjdalom.
Kezels a vrus okozta fertzsben a tnetei kezels: lzcsillapts, folyadkbevitel, vitaminok, gzls. Baktrium okozta fertzs esetn a fentiek plusz, orvosi utastsra antibiotikum.
Idegentest a lgutakban
Idegen test az orrban tsszentst, orrvladkozst, orrdugulst okoz, melyet orrfvssal el lehet tvoltani. Amennyiben beakad, szakorvoshoz kell fordulni. Gyakori kisgyermekeknl jtk, goly, bab stb. orrregbe dugsa. Legslyosabb a lgutakba kerlt idegen test, mert a bekerl idegen test akr fulladst is okozhat, vagy ha az idegen test lejjebb jut, bronhitist,(hrggyullads), tdgyulladst, tlyog kpzdst is kivlthat. A ggefed nem zrja le a lgcsvet, akkor flrenyels jhet ltre.
A td s a mellhrtya betegsgei
A gcos vagy lebenyks tdgyullads (broncho-pneumonia) – ellenttben a lebenyes vagy kruppos tdgyulladssal (lobaris pneumonia), mely szinte brkinl fellphet – elssorban legyenglt ltalnos fizikai llapot embereknl (pl.
A gcos vagy lebenyks tdgyullads (broncho-pneumonia) – ellenttben a lebenyes vagy kruppos tdgyulladssal (lobaris pneumonia), mely szinte brkinl fellphet – elssorban legyenglt ltalnos fizikai llapot embereknl (pl. idsek, csecsemk, szeropozitivok) jelentkezik, illetve azoknl, akik idlt gennyes vese- s hgyti gyulladsban vagy csontgyulladsban szenvednek. Kialakulhat klnfle betegsgek (slyos influenza, szamrkhgs, vrheny) szvdmnyeknt is.
A betegsg hidegrzs s magas lz ksretben fellp nehzlgzssel kezddik, a tnetekhez hamarosan szraz khgs is trsul. A rntgenfelvtelen szmos rendszertelenl elhelyezked, vltoz alak s nagysg, elmosdott hatr, homlyos folt ltszik.
Az antibiotikumok felfedezse eltt a gcos tdgyullads slyos szvdmnyekkel trsult (mellhrtyagyullads, tdtlyog), s a betegsg ilyenkor gyakran vgzetes kimenetel volt. Napjainkban a kezels antibiotikumok adsbl, oxign-terpibl, folyadkptlsbl ll, amihez szksg esetn, szvtmogat szerek is adhatk. A kezels rendszerint gygyulshoz vezet, br ids emberek, AIDS-betegek, cukorbetegek s msok esetn a krjslat a szvmkdstl s a beteg ltalnos fiziklis llapottl fgg.
Mellhrtyagyullads
A mellhrtyagyullads (pleuritis) akkor alakul ki, ha valamilyen krokoz, ltalban baktrium vagy vrus fertzi meg a mellhrtyt. A mellhrtyagyullads leggyakoribb tnete a hirtelen jelentkez mellkasi fjdalom, mely a bizonytalan, enyhe mellkasi tnetektl az ers, szr fjdalomig terjedhet. A fjdalom jelentkezhet kizrlag mly belgzskor s khgskor, de az is gyakori, hogy a fjdalom llandsul, mly belgzsre s khgsre ersdve. A fjdalom a mellkasfali mellhrtyalemez gyulladsnak a kvetkezmnye, ltalban a beteg kzvetlenl a gyullads fltt rzi, br kisugrozhat a nyak s a vllak irnyba is. A fjdalmas lgzs sokszor odig vezet, hogy a beteg igyekszik apr, felletes szippantsokkal venni a levegt. A diagnzis a jellegzetes tneteknek ksznheten gyors s egyszer, a fonendoszkpon keresztl nyikorg, drzsld hang (drzs-zrej) hallhat. A pleuritis kt f tpust klnbztetjk meg: a szraz s az izzadmnyos mellhrtyagyulladst.
Szraz mellhrtyagyullads
Szraz mellhrtyagyulladsnak (pleuritis sicca) nevezik a mellhrtya olyan gyulladsos megbetegedst, amely nem jr izzadmnykpzdssel. A betegsg tnetei lz, mellkasi fjdalom, a mellhrtya rdes srldsa be- s kilgzskor. A szraz mellhrtyagyullads a kznsges gcos tdgyullads szvdmnye is lehet. Ha a pleuritis a rekeszizom kzelben helyezkedik el, gyakran igen ers idegi fjdalmak lpnek fel, ilyenkor a lgzs felgyorsul, a levegvtel s a khgs meglehetsen kellemetlen, esetenknt fjdalmas. A szraz mellhrtyagyullads gygyulsi ideje kt-hrom ht, de elfordul, hogy savs mellhrtyagyullads kveti.
Izzadmnyos mellhrtyagyullads
Az izzadmnyos mellhrtyagyullads (pleuritis exsudativa) jellemzje, hogy folyadk halmozdik fel a mellhrtya lemezei kztt a mellhrtyagyulladst kveten. A mellkasi fjdalmak llan-dsulnak, a fjdalom fokozdik a legkisebb testhelyzet-vltoztatsnl is fellp szraz khgs hatsra. Gyakoriak a fulladsos rohamok. Ksbb, ha a folyadk mennyisge n, a folyadkgylem nehzsget okozhat az egyik vagy mindkt oldali td tgulsban, ezrt a lgzsi nehzsg fokozdik, lgzsi elgtelensg alakulhat ki. A mellkas kopogtatsakor tompult hang szlelhet. A rntgenvizsglat egynteten homlyos felletet mutat.
Az izzadmnyos mellhrtyagyullads biztos jele, ha a mellhrtya csapolsakor (punctio) folyadk rl, amely lehet savs, savs-rostovny, savs-vres, vres, vrs-rostonys, gennyes vagy szks is. A folyadkmintt szksg esetn sejttani s/vagy bakteriolgiai vizsglatnak vetik al.
A savs-rostonys (sero-fibrinosus) mellhrtyagyullads a fiataloknl a tuberkulotikus gcok felett, ltalban msodlagosan alakul ki. Felntteknl inkbb tdrkra, klnfle mellregi daganatokra, lebenyes vagy gcos tdgyulladsra, tdtlyogra illetve tdinfarktusra, esetleg a tdt megtmad gombafertzsre kell gyanakodni. A mellkascsapolssal nyert citromsrga, zavaros folyadk fehrjben s fibrinben gazdag. A gmkros (tuberculosus) mellhrtyagyullads kezelse tbc-ellenes szerekkel trtnik, esetenknt szrcsapolsra is szksg lehet. A savs-rostonys mellhrtyagyullads trsulhat vrusos tdgyulladsokhoz s a hrgk vagy a tdk klnfle, egyb gennyes folyamataihoz is.
A vrzses mellhrtyagyulladsok. A mellhrtyk kztti regbl szrcsapolssal nyert folyadk vrhenyes szn. A vr legtbbszr mellkasi srls (pl. kzti baleseteknl) kvetkezmnye, de az is lehet, hogy a td vagy a mellhrtya elsdleges vagy msodlagos rosszindulat daganatra utal. A vrzst okozhatja vralvadsi zavar is.
A mellhrtyk kzti regben akkor gylik ssze genny, ha tdgyullads vagy tdtlyog terjed r. A gennygylem kialakulhat tdgyullads, mellkasi srlsbl ered fertzs, sebszeti beavatkozs, nyelcsszakads vagy hasi tlyog kvetkezmnyeknt. A mellhrtyk kzti folyadk ilyenkor kifejezetten zavaros, nem tltsz sr s srgs.
Az szks folyadkgylem a tdszkhz trsulhat, a mellhrtyk kzti folyadk ilyenkor sr, piszkos-barna, bzs.
Tdtuberkulzis (TBC)
A tbc fertzsnek nincsenek specifikus tnetei, st, az esetek nagy rszben sokig tnetmentes. A tdtuberkulzis felismersben gy kiemelked szerepe van a szrvizsglaton val rendszeres rszvtelnek.
A tdtuberkulzis (tbc, ms nven tdgmkr) fertzses eredet megbetegeds, melyet a Mycobacterium hominis s Mycobacterium bovis nev baktriumok okoznak.
A tbc nemcsak a tdt rintheti, megbetegtheti a gyomor- blrendszert (ha fertztt tej fogyasztsval kerl be a szervezetbe), a hgy- s ivarszerveket, a csontokat, a brt. A tbc tdn kvli formi napjainkban, a fejlett trsadalmakban ritkk.
A tbc fertzs elfordulsi gyakorisga jelentsen fgg a szocilis helyzettl. A vilgon mintegy 8-12 milli j megfertzds trtnik vente. Leggyakoribb a betegsg Dl-Afrikban, ahol 100.000 lakosra tbb, mint 200 fertztt szemly jut.
Magyarorszgon a XX. szzad elejn szlelhet igen magas megbetegedsi arny, napjainkra jelentsen lecskkent. A msodik vilghbor utn kiteljesedett az orszgot behlz tdgygyszati hlzat, felfedeztk a tbc elleni hatsos gygyszereket, ltalnoss vlt a kr elleni vdolts, gy a tbc elleni kzdelem jelentsen felgyorsult. Ma haznkban 20-35 fertztt szemly jut 100.000 lakosra a klnbz megykben.
A tbc krokozja cseppfertzssel terjed, azaz a fertztt szemly terjeszti azt khgsvel.
A tbc tnetei
A tdtuberkulzis tnetei nem specifikusak, azaz nem emlthetnk olyan tneteket, melyek fennllsa esetn a diagnzis biztosan kimondhat, gy annak megllaptshoz tovbbi vizsglatok szksgesek.
A betegsg ltalnos tnetei: fogys, hemelkeds, izzads (fleg jszaka), tvgytalansg, fradkonysg, gyakran jelentkez meghlsek. A lgzszervi tnetek kzl leggyakoribb a khgs s kpetrts. A betegsgre jellegzetesnek rgebben a vres kpetet tartottk, m ez nem mindig jelentkezik (napjainkban pedig oka inkbb a td rosszindulat daganata). Ritkbban mellkasi fjdalom, nehzlgzs szlelhet.
Gyorsan rosszabbod, vagy a td nagy terletnek rintettsgekor magas lz, gyors tem testslyveszts jelentkezik, a fulminns forma nagyon slyos esetben akr hallt is okozhat.
A tbc diagnosztikja
A diagnzis fellltsakor, a felsorolt tneteknek s egyb eljrsoknak (mellkas rntgenfelvtel, mikrobiolgiai vizsglat kpetbl, n. tuberculin brprba, nha szvettani vizsglat) van kiemelked szerepe.
A TBC tbb formban jelentkezhet.
Az elsdleges tbc a korbban mg nem fertztt szemlyeknl alakul ki. A fertzs ezen formja, az n. elsdleges gc, a tdben alakul ki, s legtbbszr tnetmentes. Gyakran ms okbl vgzett mellkas rntgenfelvtel (pl.: tdszrs) ksztse utn derl ki, mivel az elsdleges gc nyoma gygyult llapotban is megmarad.
A msodlagos tbc-t azok a baktriumok hozzk ltre, melyek az elsdleges fertzs alkalmval a tdben nem pusztultak el. Ez a forma, fleg fokozott rizikj szemlyeknl, hajlamos a szervezet egyb terleteinek a megbetegtsre.
A diagnzis fellltshoz a kpetbl laboratriumi krlmnyek kztt kimutatott krokoz jelenlte szksges.
A tuberculin brprba, tbbnyire a gyan megerstsre szolgl. A vizsglat sorn megfelel fecskendvel juttatnak a brbe egy specilis anyagot, majd 72-96 ra elteltvel a szrs helynek llapotbl olvashat le az eredmny.
Szvettani vizsglat (biopszia) ktes esetekben vgezhet.
A tbc kezelse
A tdtuberkulzis gygyszeres kezelse kt fzisra bonthat: az intenzv s a stabilizcis fzisra. Az intenzv terpia kt vagy hrom hnap idtartam kezelst jelent, a kvetkez szerek hrmas vagy ngyes kombincijval: isoniazid, rifampicin, pyrazinamide, ethambutol, esetleg streptomycin.
A stabilizcis fzis legtbbszr isoniazid s rifampicin kombincit jelent, de szba jn az emltett szerek brmelyike. A kezelst mindig a betegnek legmegfelelbb gygyszerekkel, a legmegfelelbb dzisban s idtartamig kell megvlasztani, a krokoz laboratriumi vizsglatt figyelembe vve.
A terpia belltsa krhzi krlmnyek kztt, tdgygyszati osztlyon trtnik. A hazabocstott betegek kezelsnek ellenrzse a tdgondoz, illetve a hziorvos feladata.
A rendszeres orvosi ellenrzs jelentsge igen nagy, mivel gy nyomon kvethet a pciens llapotnak alakulsa, a gygyszerek esetleges mellkhatsai, feltrkpezhetk a beteggel kapcsolatba kerlt szemlyek, akik szksg esetn szintn kezelst kapnak, megfertzdsk megelzsnek rdekben.
A betegsg kimenetele kis elvltozsok, az orvossal val megfelel egyttmkds esetben teljes gygyuls is lehet. A kezelst ppen ezrt minl hamarabb el kell kezdeni, s az orvos utastsait pontosan kvetni kell.
Sebszi kezels is szba jhet, ha a td funkcija azzal javthat, ha valamely szvdmny elhrtsa vagy megelzse azt megkvnja, ezen fell diagnosztikai problmk s a gygyszeres terpia nem megfelel hatkonysga esetn
A tdemblia
egy gyakori tdbetegsg, melyet az esetek csak kzel egyharmadban sikerl idben diagnosztizlni. Htterben leggyakrabban a mlyvns trombzis ll. A vns rendszerben elszabadult trombus (alvadt vr vagy ritkbban zsr, leveg, idegen szvet) a vrramlattal a td artriba jutva, annak hirtelen elzrdst okozza.
A beteg tnetei s a tdemblia slyossgi fokozatai mindig attl fggnek, hogy milyen keresztmetszet tdartria zrdik el, gy igen tg hatrok kztt mozoghatnak.
A tdemblia tnetei
Ha a ftrzs artriban ll meg a trombus, a tnetek hirtelen kezddnek s elg masszvak. gy a klinikai tnetek: ers mellkasi fjdalom, khgs gyakran vres kpettel, nehzlgzs, szapora lgzs, szapora szvvers, verejtkezs, hidegrzs, hallflelem, juls. Ha mindkt ftrzs artria egyszerre zrdik el, az azonnali hallhoz vezet.
Ha a lezrt tdr kzepes tmrj, helyi szr fjdalom, nehzlgzs, khgs, vres kpet jelentkezik. A panaszok nem egyszerre lpnek fel, s akr napok mlva lz is kialakulhat.
Ha a kisgakat zrja el a trombus, akkor mikroembolizcirl beszlnk. Ez kialakulhat akr tbbszri, ismtelt, krnikus, tbb apr eret rintve is. A tnetek gy nem lesznek annyira tipikusak, de bizonytalan s hosszan tart mellkasi fjdalom, heves szvvers, fulladsos panasz, khgs, szdlses roham, ismeretlen eredet lz esetn gondolni kell r.
A tdemblia kivizsglsa
A klinikai kp alapjn akr knnyen fel is llthat a diagnzis.
Sokszor azonban nem ilyen egyszer a helyzet, de ha a panaszok alapjn tdemblira gondolunk, fontos a pontos diagnosztizls akr kpalkot eljrsok segtsgvel, illetve az embliaforrs, akr az embolus keresse. Az utbbi kettre azrt van szksg, hogy a mg slyosabb szvdmnyeket megelzzk.
A laborrtkek kztt a D-dimer (vralvadk hastsi termk) emelkedse utalhat mlyvns trombzisra, tdemblira is, de azonban a normlis rtke sem zrja ki ezeket a betegsgeket. A vrgz legtbbszr az oxignhinyt mutatja.
Az EKG elksztsvel a tneteiben gyakran hasonl, szvinfarktust lehet kizrni. Az embliaforrs keressre pedig a mlyvns sznes Doppler ultrahangos vizsglatot hasznljuk.
A tdemblia kezelse
Mindig fontos a mr kialakult emblia kezelse mellett az ismtelt emblia megelzse is.
Ha a tnetek alapjn tdemblira gondolunk, a beteget vatosan, kevs mozgatssal, fl l helyzetben krhzba kell szlltani. Izommunka hatsra az embliaforrsknt szerepl, nem elgg adherens, laza vrrgbl jabb darab szakadhat le, ami az rplya egyb helyein is elzrdst, jabb tdemblit okozhat.
Fontos a nyugtats, oxign adsa, fjdalomcsillapts. A krhzi osztlyon ezek folytatsa mellett vnsan a vrhgt adsa az elsdleges (ntrium/klcium, heparin pumpa). Kezdetben az elzrt tdartria vrramlsnak letment helyrelltsa a cl, hossz tvon pedig a potencilisan hallos kimenetel jbli elzrds megelzsre irnyul a kezels. Kzvetlenl az akut esemnyt kveten nagy az jbli emblia kialakulsnak veszlye a szervezet vralvadsi rendszernek mkdsi zavara miatt.
Ha a heparin adsa terpis tartomnyban trtnik, akkor kb. 1 ht utn t lehet trni a tabletts vrhgt ksztmny alkalmazsra, melyet mg legalbb 6 hnapig kell alkalmazni, s azutn is csak fokozatosan lehet elhagyni. A kezels alatt rendszeresen kell ellenrizni a terpis hatkonysgot jelz laborrtket, az INR-t.
A tdemblia krjslatt illetve az jbli elfordulst a tdemblia slyossgi fokozata, a diagnzis s a kezels megkezdsnek idpontja, az alapbetegsg s a beteg letkora hatrozza meg. A szakorvos ltal megfelelen belltott s a beteg ltal ez alapjn alkalmazott vrhgt kezels a kijuls veszlyt akr 80-90 %-kal cskkentheti.
Hogyan elzze meg a betegsget?
A megelzs egyik alapja a vns pangs cskkentse pl: visszr esetn gumiharisnya, lbtorna alkalmazsa. Ha tartsan gyban fekv a beteg, akkor is segt a lb masszrozsa, gyakori mozgatsa.
Hossz ideig tart ls esetn is sznjon idt egy kis mozgsra, stra, lbak mozgatsra. Mttek utn, pitvarfibrillciban, tumoros betegeknl gyakran megelzskppen br alatti injekciban heparint adnak.
Hossztvon vralvadsgtl kezelsben kell rszesteni az ismert antifoszfolipid szindrma, s thrombophilia (Leiden mutci) esetn.
|