3. Masszzs alapozs : 7. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s belgygyszat tmakrben... KSZ |
7. feladat - Munkahelyn tovbbkpzst szerveznek anatmia s belgygyszat tmakrben... KSZ
2014.05.17. 19:02
7. ttel
Vrerek s vrkrk
A vrerek hrom csoportba oszthatk: vererek (artrik), hajszlerek (kapillrisok), visszerek vagy gyjterek (vnk).
Vererek: Azokat az ereket, amelyek a vrt a szv fell a szvetekhez, sejtekhez szlltjk verereknek nevezik. A szvbl hatalmas rrel kiindulva fokozatos elgazds utn mennek t a kapillris rendszerbe. A szv sszehzdsai lktets formjban megfigyelhetk meg az ereken, ezt nevezzk pulzusnak. A vererek szerkezete az aorttl a legkisebb gakig fokozatosan vltozik.
Hajszlerek: Csak mikroszkppal lthat erek. Az anyagcserben kzvetlenl vesznek rszt.
Gyjterek: A vnk a perifria fell a sejtek, szvetek fell a szv irnyba szlltjk a vrt, ezrt visszrnek nevezik ket. Apr gakkal kezddnek s nagy gakk szeddnek ssze. A vnk rege tgabb, mint az artrik, a fala vkonyabb. A vr visszafolysnak megakadlyozst az rfalkban lv zsebes billentyk biztostjk. A vnkban a keringst a mellkasi szvhats segti.
Az erek egy klnleges tpusa a sinusok (szvben, agyban), amelyek falszerkezete hasonlt a kapillrishoz, de lumene lnyegesen tgasabb.
A vrerek felptse
Az rfal ltalnos szerkezete s vltozatai
A hrom fle r klnbz szerkezet, kzs vonsuk, hogy mindhromnak a falt bellrl endothelrteg alkotja, mely megakadlyozza a vr ren belli megalvadst. A hajszlerek kivtelvel az erek falt – ugyan vltoz vastagsgban – hrom rteg alkotja. A bels rteg endothel sejtekbl s alatta finom ktszveti rostok szvedkbl ll. Az endothel sejtek olyan anyagot termelnek, amelyek lefedik a kollagnrostokat s gtoljk a vralvadst. A kzps rteg simaizom sejtek s rugalmas rostok sszessge, az artrikban a legvastagabb, sszehzdsval s elernyedsvel az erek lument szktik s tgtjk. A vnk kzps rtege kollagnrostokban gazdag, s kevs simaizom tallhat benne. A hajszlerek kzps rtege vkony ktszvet (alaphrtya).
A klsrteg ktszvetbl pl fel, az artrikban vkonyabb s a vnkban vastagabb, ebben futnak az r falt tpll kiserek s az r lument szablyoz idegek.
A erek sszekttetsei
Az egyes erek kztt lv sszekttetseket anasztomzisoknak nevezzk, szerepk, hogy az r elzrdsa esetn a hozz tartoz terletet a szomszdos erek vrrel lssk el (mentest tvonal). Az anasztomzisoknak kt fajtja van, azonos erek kztt (artrik kztt), valamint klnbz erek kztt (artria s vna kztt, amikor egy artria egy vnval, a hajszlrhlzat kihagysval kapcsoldik) Ha az egymssal szomszdos terletet tpll erek kztt nincs sszekttets, akkor funkcionlis vgartrikrl beszlnk (szv koszors erei), ezen erek elzrdsa az adott terlet elhalshoz vezet.
Kollaterlis rsszekttetsnek azokat az sszekttetseket nevezzk, amikor az rtrzs szvhez kzeli szakaszt az r tvolabbi gaival ktik ssze. Fontos szerepk, hogy elzrds esetn biztostjk a keringst a tvoli szakaszon is.
Vrkrk
A kis vrkr a test elhasznlt vrt (szn - dioxid ds) viszi a tdbe, ahol a gzcsert kveten a friss oxign ds vrr alakulva jut vissza a szvbe. A kisvrkr a jobb kamrtl a bal pitvarig terjed.
A nagy vrkr feladata az oxign- s tpanyagds vr eljuttatsa a szervezet sejtjeihez, ahol vgbemegy a gzcsere (O2- leads s CO2 felvtele), valamint a tpanyagcsere (tpanyag leads s salakanyag felvtel) s a vns vr elszlltsa a szvetektl a szvbe. A nagyvrkr a bal kamrtl a jobb pitvarig terjed.
Az rrendszer mkdsnek idegi szablyozsa
A megfelel rtnus fenntartsnak idegi vezrlse, annak kzpontja s mkdse
A megfelel rtnus – ezzel megfelel vrnyoms fenntartsa valamint a szervek megfelel vrelltsnak biztostsa komplex szablyozsi mechanizmus tjn valsul meg.
-
Idegi szablyozs
-
Kmiai szablyozs
Idegi szablyozs:
Az rmozgat kzpont a nyltvelben tallhat (vazomotor kzpont), innen elssorban a kis artrikhoz futnak vegetatv idegek, amelyek a lumen tmrjt szablyozzk. Az rszkt hats idegek a vegetatv idegrendszer szimpatikus rszhez, az rtgt pedig a paraszimpatikus rszhez tartozik.
Az rmozgat kzpontot befolysol tnyezk, a hatsuk minden esetben ktfle lehet rszkt s r tgt):
-
A idegrendszer ms terletrl szrmaz ingerek (pl: agykreg) – rszben ezzel magyarzhat az idegessg hatsra kialakul vrnyoms emelkeds.
-
Az rmozgat kzponton thalad vr O2- tartalma (oxign cskkense az erek szktst vltja ki)
-
Az rmozgat kzponton thalad vr hmrsklete (lz az erek szktst vltja ki)
Reflexes szablyozs: Az aorta s a nyaki verr falban feszlst rzkel receptorok vannak, melyek rzkelik a vrnyomst, s errl jelet kldenek az rmozgat kzpontba, ahonnan az ingervlasz hatsra a kis artrik szklete vagy tgulsa befolysolja a vrnyomst.
Az rrendszer mkdsnek kmiai szablyozsa
A megfelel rtnus fenntartsnak kmiai vezrlse, mkdst befolysol anyagok
A kmiai szablyozs fggetlen az rmozgat kzponttl, itt a klnbz anyagok hatsukat kzvetlenl az erek simaizom sejtjeiben fejtik ki.
rtgt hats anyagok (vrnyoms cskken) – a sejtek mkdse sorn felszabadul anyagok
-
Acetilkolin (paraszimpatikus idegvgzdsekben szabadul fel)
-
Hisztamin
-
Szerotonin
-
Bradikinin
-
Sznsav, tejsav
rszkt hats anyagok (vrnyoms emelkedik) - hormonok
-
Adrenalin (mellkvesevel hormon)
-
Renin, Angiotenzin (vesben termeld hormon)
-
Vasopresszin (hipotalamusz termeli)
A hajszlerek
Az rrendszer kzps szakasza, tbbnyire mikroszkopikus mret erek sokasga. F feladata a sejtanyagcserben van. A hajszlerek vkony faln t megy vgbe a tpanyagok s az oxign leadsa, a bomlstermkek s a szn-dioxid felvtele. A hajszlerek fala bell egyetlen endothel rteg, kvlrl alaphrtya, gy nagyfok, gyors tgulsra s szklsre kpesek. Az rplya legtgabb s legnagyobb szakasza.
A vr
A vr lettani sajtossgai
3. Vr
A vr a nem ms, mint az emberi szervezet ktszveteinek egyike, mely kapcsolatot teremt
a klvilg s a sejtek kztt. Feladata a szervezet sejtjeinek oxignnel s tpanyaggal val
elltsa s a salakanyagok elszlltsa, valamint rszt vesz a szervezet sav- bzis s
hegyenslynak fenntartsban is. Egy tlagos sly embernek kb. 5-5,5 liter vre van.
A vr sejtekbl (alakos elemek) s sejt kztti llomnybl (vrplazma) ll. Az alakos elemek
kz soroljuk a vrs vrtesteket, melyek az oxign s szndioxid szlltst vgzik a vrs
vrtestekben tallhat haemoglobin ltal. A fehrvrsejtek szintn ide tartoznak, melyeknek
f feladatuk a szervezet immunvdekezse. A fehrvrsejtek tbb fajtjt klnbztetjk
meg, mellyel az anatmia trgy tanulsa sorn jobban megismerhet. Az alakos elemekhez
tartoznak mg a trombocytk (vrlemezkk), melyek a vr megalvadsban, bonyolult kmiai
folyamat rszeknt vesznek rszt.
A vr sszettele
A vr alakos elemekbl s plazmbl ll klnleges szvet.
1. Alakos elemek 45%
Vrsvrsejt (feladata az oxign s a szndioxid szlltsa, s a vr vegyhatsnak biztostsa)
Fehrvrsejtek (feladata a szervezet vdekez rendszernek rsze)
Vrlemezke (feladata a vralvads folyamatban van)
2. Vrplazma 55%
Vz (plazma 90%-a)
Fehrjk (albumin, globulin)
Vralvadsi faktorok
Cukor
svnyi anyagok
Hormonok
A vr szveti kpe
A vrplazma a vr sejt kztti llomnya szalmasrga szn, folykony hallmazllapot, 90
%-ban vizet tartalmaz folyadk, amelyben szmos ion, svnyi anyag, fehrje s hormonok
tallhatak. Feladata sokrt, szerepet jtszik az anyagcserben, vralvadsban, valamint
klnbz anyagok fehrjkhez kttten trtn szlltsa a plazma tjn trtnik.
Az vrs vrtestek s a vrlemezkk kpzse a szervezet lapos csontjainak vrs
csontvelejben trtnik. Itt a sejtek mindenfle rsi alakja megtallhat. A fehrvrsejtek
nyirokszervekben (nyirokcsom, nyiroktsz, lp, csecsemmirigy) kpzdnek. Az alakos
elemek osztdsra nem kpesek, ezrt kpzdsk folyamatosan trtnik
Alakos elemek elfordulsa:
Vrsvrsejt – 4-4,5 T/l (tera/liter, tera = 1012)
Fehrvrsejtek – 6-8 G/l (giga/liter, giga = 109)
Vrlemezke – 150-300G/l
Minsgi vrkp: A fehrvrsejtek elfordulsi arnyt mutatja meg
fiatal (jugend): 1%
plcika alak (stab): 1%
segment forma: 60-65%
eosinophyl granulocyta: 1-5%
Basophyl granulocyta: 2-5%
Lymhocyta: 20-30%
Monocyta: 25%
Vralvads:
Az rplybl kikerlt vr kocsonyss vlsnak folyamata. Lnyege az, hogy a vrplazmban oldott llapot fibrinogn nev fehrje oldhatatlan fibrinszlakk csapdik ki. E szlak a megalvadt vrbl kpzd vrlepny rostos vzt kpezik. A vzon fennakadnak a vr sejtes elemei, amelyek a fibrinnel egytt a vrlepnyt alkotjk. A zsugorod vrlepnybl kiprseldik egy srga, ttetsz folyadk, ez a vrszrum v. vrsav, ami fibrinmentes vrplazma. A vralvads sorn a fibrin kvlst egy msik vrfehrje, a trombin kialakulsa elzi meg. Ez a fehrje a vrplazmban inaktv llapotban tallhat (protrombin). Aktivlst a vrlemezke s a srlt rfal hatsra keletkez komplex anyag ltja el. A trombin s a fibrin kialakulshoz klciumionok jelenlte is szksges. Az emberi vr 5-10 perc alatt alvad meg.
A vrcsoportrendszerek az emberi vrt a benne megtallhat fehrjk (antignek, antitestek) alapjn kategorizljk. Ma 29 ilyen rendszert fogad el a tudomny. A vrtmleszts sorn csak az ABO- s az Rh-rendszereket veszik figyelembe, mivel az indirekt antiglobulin teszt s a keresztprba segtsgvel kiszrik az egyb antign/antitest-inkompatibilitst a donor vre s a transzfzit befogad kztt.
Valamikor szles krben felhasznltk a vrcsoportokat a trvnyszki orvostanban s az apasgi tesztek sorn, m hasznlatukat fokozatosan felvltja a DNS-profil analzise (mini- s mikroszatellitk alapjn), ami jval nagyobb biztonsgot ad. A vrcsoportvizsglatot inkbb csak az apasg valsznstsre illetve kizrsra alkalmazzk, olcssga miatt itt mg szerepet kaphat.
Az AB0 vrcsoport rendszer
Az ABO rendszert Karl Landsteiner fedezte fel 1900 s 1901 kztt a bcsi egyetemen, mikzben azt vizsglta, mirt menti meg a vrtmleszts egyes betegek lett, msok viszont mirt halnak bele. Felfedezst ksbb Nobel-djjal jutalmaztk.
Az emberek fenotpus szerint e rendszer alapjn 4 vrcsoport valamelyikbe tartoznak. Ezek a csoportok: A, B, AB, 0. Az A s B betk valjban kt antignt jellnek, az 0-s vrcsoport embereknek ezek egyike sem tallhat meg a vrsvrtesteken. Ezeknek az antigneknek a kialakulsrt egy gn felel. Mivel a gnnek hrom vltozata ltezik (A, B, 0) s ezek kodominnsan rkldnek, az emberek genotpus szerint 6 csoportot alkotnak (hiszen a sorrend mindegy, azaz az A0 s a 0A nem kln eset).
A-s fenotpus lehetsges genotpusai: AA, A0
B-s fenotpus lehetsges genotpusai: BB, B0
AB-s fenotpus lehetsges genotpusai: AB
0-s fenotpus lehetsges genotpusai: 00
A vradsi szably szerint senki nem kaphat olyan vrt, amiben szmra idegen antign tallhat, ugyanis azok antitestjei megtallhatak az vrben (azaz egy A-s ember vrben a B antign antitestjei jelen vannak). gy az AB-s mindenkitl kaphat, a 0-s viszont csak 0-stl kaphat, de brkinek adhat. Ha lehetsges, csoportazonos vrt adnak a betegeknek.
Az RhD vrcsoport rendszer
Az RhD antignt Karl Landsteiner s Alexander S. Wiener fedezte fel 1937-ben, s rhesus majmok (Macacus rhesus) vrben mutattk ki elszr, innen az Rh jells. Az ember vrben ez az antign vagy jelen van (Rh+), vagy nincs (Rh−). Az Rh+ dominns mendeli tulajdonsg, azaz valaki csak gy lehet Rh−, ha mindkt szltl olyan gnt rkl (ettl mg persze mindkt szl lehet Rh+, ha heterozigtk).
Az Rh− vrben termszetes krlmnyek kztt nincsenek jelen antitestek, gy a legtbb esetben a vradsnl nem kell figyelembe venni ezt a vrcsoportot. Rh− donorok vrt azonban antitest-vizsglatnak kell alvetni.
Figyelembe kell venni, hogy ha Rh− ember kap Rh+ vrt, akkor az antitestek kialakulhatnak. Ezrt olyan Rh− nnek, aki mg teherbe eshet, nem szabad Rh+ vrt adni, mert ez egy Rh+ magzat esetben problmt okozhat, ugyanis az antitestek a mhlepnyen keresztl a magzat vrbe jutnak, s megtmadjk a magzat vrsvrtestjeit.
Ugyanez az llapot elllhat akkor is, ha az Rh− anya s az Rh+ magzat vre keveredik. Ebben az esetben anti-D antitestek termeldnek az anyban, melyek vagy a szls sorn (amikor az anya s a magzat vre keveredhet), vagy a kvetkez magzat hordsakor okoz betegsget, amit hydrops foetalisnak neveznek.
Az artris rendszer zavarai:
Artris rendszer betegsgei:
rszklet: az artria keresztmetszete beszkl vagy akr el is zrdhat, ennek kvetkeztben a vgtag keringse romlik vagy teljesen lell. Hajlamost tnyez a cukorbetegsg.
Tnetei:
-
fleg jrsra jelentkez vgtagfjdalom
-
hvsebb tapintat vgtag
-
br elvkonyodik
-
hmrteg kemnyebb vlik, szrazabb
-
ha sebek, feklyek alakulnak ki melyek nehezen vagy egyltaln nem gygyulnak
Kezelse:
- az ppen aktulis sttusztl fggen artris rtorna, rtgt gygyszerek, mtt (rprotzis, by-pass, vgtagcsonkols)
- Brger kr ? kzen elfordul artris rszklet, vzna csontos kz, a br hvs, vilgos szn, fehr marad a krm
Emblia
Emblinak nevezzk azt az llapotot, amikor egy embolus az rrendszerben a vrkerings segtsgvel egyik helyrl egy msik helyre sodrdik, majd elzrja azt az rszakaszt ahol megakad.
Az emblia abban klnbzik a trombustl, hogy a trombus nem vndorol, hanem ott okoz elzrdst, ahol keletkezett. Gyakran gy keletkezik emblia, hogy egy trombusbl leszakad egy rsz. Embolizcit nem csak vrrg hanem a keringsbe kerlt zsr vagy leveg is okozhat.
Vns betegsgek:
- Visszr tgulat: a ktszveti gyengesg vagy korbbi trombzis miatt, a vna kitgul, a vns visszaramls romlik, mivel a vr az alsbb szakaszokba visszaramlik, e miatt az rfal kitgul. Oka: sly felesleg, terhessg, ll foglalkozs, l foglalkozs, (inaktv izomzat) Tnetei: eszttikailag csnya Kezelse: megelzs, aktv letmddal, kompresszi, vns rtorna.
- Visszrgyullads: a visszrtgulatokon jn ltre, oka: drzsls, nyoms, bakterilis fertzs Tnetei: piros, meleg, duzzadt, feszes, ksrheti lz, hidegrzs Kezelse: hts, borogats, de brt nem ztatjuk fel, lzcsillapt, kls kopresszis kezels fslival, krmek, pihentets, szvdmnye lehet a trombzis.
- Trombzis: a mlyvnk megbetegedse az rplyban vrrg kpzdik, a vrrg pangst okozhat a krnyez szvetekben, ez cskkenti az adott szvet anyagcsere folyamatait, ennek kvetkeztben fekly alakulhat ki Okai: keringsi zavarok, visszr tgulat, visszr gyullads, vralvadsi zavarok (mjban 13 faktor van) Tnetei: lbszr duzzadt, kkemny feszes, nagyon fjdalmas, feszl a br, pirosas lils, s hvs. Ksrheti lz. Kezels: gynyugalom, mert emblit okoz, felpockols, fsli, vrhgt.
A vrkpz rendszer betegsgei:
A vashiny miatt az oxignszllt vrsvrtestek szma lecskken. A vashiny a vrszegnysg leggyakoribb okozja. Okai: folyamatos, gyenge vrzs (pl.: vastagbltumor, gyomorvrzs), nagy mennyisg menstrucis vrzs, terhessg, vasszegny trend, vasfelszvds zavara. A vrszegnysg lassan alakul ki, miutn a vasraktrak kirltek. Rizikcsoportok: terhes nk, menstrul nk, szoptat anyk, csecsemk, gyerekek, serdlk, vasszegny trendet kvet emberek.
A leukmia a vrkpz rendszer rosszindulat betegsgei kz tartozik. Lnyege, hogy valamely a vrkpzsben rszt vev ssejt krosodsa miatt ltrejv kros vrsejt korltlanul szaporodni kezd s gynevezett sejtklnt hoz ltre, melynek tagjai a beteg vrsejtek. Ezek a sejtek normlis funkciikat elltni kptelenek, viszont folyamatos felszaporodsuk gtolja a normlis vrsejtek kpzdst. Fajti kztt nagyon sok szempontbl lehet klnbsget tenni. Alapveten beszlhetnk a folyamat jellege, lefolysa alapjn akut s krnikus leukmikrl. Az akut leukmik ltalban nhny hnap alatt felfedezsre kerlnek, mert a beteg sejtek ebben a csoportban gyorsan osztdnak, hamar elrasztjk a szervezetet. A krnikus leukmik nagy tbbsge lassan, vek alatt alakul ki, az els vekben nem okoznak komoly tneteket s gyakorta vletlen vrkpellenrzs kapcsn kerlnek szlelsre. Aszerint, hogy a leukmis folyamat milyen tpus vrsejtet rint, nagyon sokfle leukmia ltezik, alapveten a fehrvrsejteket rint forma fordul el leggyakrabban. Kt f tpusa az gynevezett myeloid s a limfoid leukmia.
|